środa, Grudzień 11, 2019
Flesch Mazowsza

Podróże dla dzieci

W piątek 2 marca Biblioteka Publiczna w Grodzisku Maz. zorganizowała spotkanie z autorem książek dla dzieci i podróżnikiem Łukaszem Wierzbickim. Sądząc po żywej reakcji młodej publiczności formuła spotkania idealnie trafiła w dziecięce upodobania.

Łukasz Wierzbicki zaprezentował de facto show czy też interaktywny spektakl zaadresowany do dzieci, który osnuł wokół dwóch swoich książek. Pierwsza z nich, „Afryka Kazika” zainspirowana została reportażami podróżnika Kazimierza Nowaka, który w latach 1931 – 36 m.in. rowerem przemierzył Afrykę. Druga, zatytułowana „Dziadek i niedźwiadek” opowiada nieprawdopodobną, choć prawdziwą historię niedźwiedzia przygarniętego przez żołnierzy armii gen. Andersa podczas II wojny światowej.

W trakcie spotkania opowiadane przez autora z gawędziarskim talentem i humorem historie wsparte zostały slajdami, dźwiękami i rekwizytami. Na dużym ekranie sali widowiskowej grodziskiego Centrum Kultury wyświetlane były naprzemiennie archiwalne zdjęcia i ilustracje do książek.

Słychać było głosy zwierząt afrykańskich. Na scenie królowały rekwizyty budujące odpowiednią scenerię: plakaty ilustrujące bohaterów książek, walizka podróżna, wysłużona opona rowerowa, pluszowy krokodyl, afrykański bęben. W zależności od kontekstu autor przywdziewał odpowiednie nakrycie głowy: afrykański kapelusz korkowy lub żołnierską furażerkę, pił herbatę, pogryzał jabłko.

Dzięki tym pomysłowym zabiegom reakcja sali była żywa i spontaniczna. Młodzi uczestnicy wyraźnie podzielali rodzaj poczucia humoru autora, chętnie odpowiadali na pytania i dokańczali za niego zdania w zasugerowanym kierunku.

Spotkanie miało również morał: że książki mogą zmieniać nasze życie, bo mogą nas inspirować do poszukiwania przygody, do podjęcia podróży, a co więcej na szlaku tej podróży możemy znaleźć przyjaźnie; że warto mieć marzenia, czyli rozpoznać to co nas interesuje i cieszy, a potem starać się te marzenia spełniać.

Łukasz Wierzbicki zapowiedział również wydanie kolejnej książki „Ocean to pikuś”, w której opisze przygodę Aleksandra Doby, który spełnił swoje marzenie przepływając Atlantyk kajakiem.

Na zakończenie spotkania na ręce autora złożone zostały podziękowania za przybycie, a następnie ustawiła się niekończąca się kolejka dzieci z książkami po autograf.

Tekst i foto: Sylwia Pańków

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.