sobota, 15 czerwca, 2024
Flesch Mazowsza

Drzewo Roku 2023 – głosowanie rozpoczęte

Od 1 do 30 czerwca trwa głosowanie na Drzewo Roku 2023. Wśród 16 finalistów konkursu znalazł się dąb Brwinosław – najstarsze drzewo na terenie gminy Brwinów.

Na stronie internetowej https://drzeworoku.pl/ można oddawać głosy na dąb Brwinosław.
Do tegorocznej edycji konkursu Drzewo Roku zostało zgłoszonych ponad 40 drzew z całej Polski. W pierwszym etapie konkursu jury złożone ze specjalistów różnych dziedzin wybrało 16 finalistów. O tym, który z nich zostanie Drzewem Roku, zadecydują internauci podczas głosowania w czerwcu br. Zwycięzca będzie reprezentował Polskę w konkursie europejskim w 2024 r.

Brwinosław – okazały dąb szypułkowy – liczy ok. 340 lat i jest najstarszym drzewem na terenie gminy Brwinów. Swoim wiekiem sięga czasów króla Jana III Sobieskiego, który w 1683 r. pokonał pod Wiedniem wojska tureckie zagrażające Europie. Drzewo od pokoleń jest świadkiem ważnych wydarzeń dla lokalnej społeczności i łącznikiem między przeszłością a teraźniejszością. Jego liście znajdują się w herbie gminy. Przy drzewie znajduje się tablica informacyjna, która ma na celu przybliżyć wiedzę na temat tego pięknego okazu. Dąb rosnący obecnie na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej „Osiedle” w 2009 r. został uznany za pomnik przyrody, a w 2016 r. w wyniku głosowania internetowego z udziałem mieszkańców otrzymał imię Brwinosław.

Konkurs Drzewo Roku, organizowany przez Klub Gaja, ma na celu zwrócenie uwagi na ciekawe, wiekowe drzewa jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które należy cenić i chronić. Ambasadorami konkursu są historyk sztuki i podróżniczka Elżbieta Dzikowska oraz językoznawca profesor Jan Miodek.

Tekst i foto: U.G.Brwinów

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.