sobota, 15 czerwca, 2024
Flesch Mazowsza

Wakacje z WOT w 6MBOT

Marcin Giziński 29 czerwca, 2023 Różności Brak komentarzy do Wakacje z WOT w 6MBOT

Już 1 lipca tego roku startuje kolejne szkolenie dla ochotników w ramach akcji „Wakacje z WOT”. To ostatni dzwonek, aby ochotnik zgłosił się do WCRu odpowiedniego dla miejsca zameldowania i dopełnił formalności.

Zrób to dla siebie i swoich najbliższych   

Chcesz poznać budowę broni i nauczyć się strzelać? Zastanawiasz się jak poruszać się i przeżyć w terenie, którego nie znasz? A może Twoją motywacją będzie chęć wpłynięcia na poprawę bezpieczeństwa Twoich bliskich i lokalnej społeczności? Dołącz do WOT! Pracuj, ucz się a jednocześnie rozwijaj się jako żołnierz. Już 1 lipca w 6MBOT startują „Wakacje z WOT”! 

Czekamy na Ciebie  

To nie obóz. To prawdzie szkolenie poligonowe na którym nauczysz się obsługi broni, celnego strzelania, poruszania się w trudnym terenie, opatrywania ran i ewakuacji innych z terenów zagrożonych. Dowiesz się jak korzystać ze specjalistycznego sprzętu noktowizyjnego i termowizyjnego, oraz jak wygląda improwizowany ładunek wybuchowy (fugas). Na koniec w obecności rodziny i przyjaciół wypowiesz słowa roty przysięgi, a mury jednostki wojskowej opuścisz jako żołnierz Wojska Polskiego w mundurze z biało-czerwoną na ramieniu.  

Dla kogo WOT?   

Piąty rodzaj sił zbrojnych powstał z myślą o wszystkich, którzy chcą być żołnierzami, dbać o bezpieczeństwo swoich najbliższych, a także wspierać lokalne społeczności, ale jednocześnie nie chcą rezygnować ze swojej pracy zawodowej czy nauki. Dla wielu też Wojska Obrony Terytorialnej są początkiem drogi w późniejszej karierze zawodowej.  

Główny warunek jaki musi spełniać kandydat na żołnierza terytorialnej służby wojskowej to wiek – trzeba mieć ukończone 18 lat, ale nie można mieć więcej niż 55 lat (korpus szeregowych). Dodatkowo niezbędne jest obywatelstwo polskie oraz niekaralność. Przyszły żołnierz musi poddać się badaniom lekarskim oraz przejść pozytywnie wizytę u psychologa. Żołnierzem OT może zostać druh z Ochotniczej Straży Pożarnej, a także funkcjonariusz Straży Miejskiej. Nie może natomiast pełnić służby osoba reklamowana.  

Po dokonaniu niezbędnych formalności kandydat na żołnierza WOT otrzyma kartę powołania na której widnieć będzie data szkoleni podstawowego. Takie zgrupowanie poligonowe trwa 16 dni i kończy się złożeniem przysięgi wojskowej. Wakacje spędzone na poligonie to nie tylko pierwszy krok na swojej ścieżce rozwoju w Wojsku Polskim to też uposażenie, które wpłynie na konto żołnierza tuż po zakończonym szkleniu.   

Spiesz się i dołącz do projektu „Wakacje z WOT”  

Pozostało już niewiele do rozpoczęcia wyczekiwanych przez uczniów i studentów wakacji. Już dziś weź sprawy w swoje ręce, zrób coś dla siebie i Ojczyzny, zaplanuj 16-dniowe szkolenie poligonowe. 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej proponuje chętnym przedostatnie w tym roku przeszkolenie podstawowe – „Wakacje z WOT”. Rozpocznie się 1 lipca 2023 r. na terenie 61 Batalionu Lekkiej Piechoty w Książenicach. Jeśli pośpieszysz się, jeszcze zdążysz z procedurą! Zgłoś się do Wojskowego Centrum Rekrutacji bądź skontaktuj się z naszym rekruterem: www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl 

kpt. Dominik PIJARSKI
Oficer Prasowy 
6 MAZOWIECKA BRYGADA 
OBRONY TERYTORIALNEJ
 

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.