sobota, 30 maja, 2020
Flesch Mazowsza

Lokalna kultura w dobie pandemii

W dobie dzisiejszej pandemii – tak jak onegdaj w czasach zarazy, gdy powstawał „Dekameron” Boccaccia – kultura znalazła sposób, aby się rozwijać. Podobnie jak bohaterowie XIV-wiecznego arcydzieła literackiego, tak i my dzisiaj, choć w izolacji, tworzymy i dzielimy się twórczością z innymi. Wspólne życie kulturalne usadowiło się wygodnie w Internecie, lokalne ośrodki kultury – Grodziska, Milanówka, Podkowy Leśnej i Brwinowa rozwinęły atrakcyjną ofertę wydarzeń online.

Zacznijmy od wydarzeń historycznych. W ramach groźnie brzmiącej akcji „Zarażamy kulturą!” na profilu facebook grodziskiego Centrum Kultury pojawiły się Retro News, czyli „najświeższe wiadomości z bliższej i dalszej przeszłości”. Łukasz Nowacki przypomina o „seniorce grodziskich zabytków” Kaplicy Krzyża Św. i snuje „opowieść z dreszczykiem” o Willi Foksal zwanej „Lokomotywką”.

Wirtualny spacer i odkrywanie tajemnic

Możemy udać się w jego towarzystwie na wirtualny spacer po sielsko-zielonym i zabytkowym Izdebnie Kościelnym. Warte uwagi są też filmy dokumentalne: „W naszym miasteczku wojna” oraz „Walka i konspiracja” – oparte na relacjach starszych mieszkańców Grodziska. Z kolei Mediateka na profilu facebook zamieściła cykl ciekawostek z historii fotografii, rzucając jednocześnie fotowyzwanie – aby dzielić się w komentarzach zdjęciami z kategorii: widok z okna, domowy zwierzak i „fotografia jedzeniowa”, czyli tym, co w warunkach domowej izolacji realnie można sfotografować.

Podkowa Leśna zmobilizowała mieszkańców do wspólnej zabawy „Odkrywajmy razem Tajemnice Podkowy!”. Zagadki z historii miasta zamieszczone na profilu facebook CKiO przeplatają się z filmami dokumentalnymi. W filmie „Willa Aida” jej obecny właściciel Tadeusz Iwiński opowiada o tym sztandarowym dla Podkowy zabytku. Film „Brat Leon” przypomina charyzmatyczną postać księdza Leona Kantorskiego na tle jego czasów.

Internetowe warsztaty

W ramach projektu WEB-ska Kultur@ ożywioną aktywność rozwinęło Milanowskie Centrum Kultury. Tobiasz Bułynko przeniósł do przestrzeni wirtualnej swoje autorskie i cieszące się powodzeniem warsztaty z rysunku i malarstwa. Jeżeli dodamy do tego wirtualne lekcje rysunku i malarstwa prowadzone przez Pawła Cabanowskiego udostępnione na stronie facebook grodziskiego CK – to otrzymamy szeroki wachlarz zagadnień malarskich.

Znajdzie się również coś dla miłośników sztuk plastycznych bardziej przestrzennych. Na profilu facebook MCK można odwiedzić pracownię ceramiczną i zaznajomić się z teorią i praktyką formowania, szkliwienia i wypalania. Aby jednak przejść do czynów, dobrze zapoznać się z filmikiem instruktażowym n.t. masy solnej – substytutu gliny w warunkach domowych.

W ofercie online są warsztaty rękodzielnicze, kulinarne i ogrodnicze, a nawet quasi-filmowe. Na profilu facebook grodziskiego CK Mariola Goździkowska pod hasłem „Szycie jest piękne” demonstruje jak ręcznie uszyć „osobistą maseczkę ochronną”, a Marta Zawadzka uczy starożytnej techniki ozdobnego wiązania sznurków, czyli modnej dziś makramy.

Koordynator Strefy Aktywnego Seniora w Mediatece Marcin Mazur wchodzi z wdziękiem w rolę „Króla kuchni”, przygotowując na wizji hiszpańską potrawę z krewetek i wypiekając domowy chleb. Pan Mirek z Poczekalni PKP w ramach „Ogródkowych wariacji Mirka” udziela sezonowych porad ogrodniczych dla szczęśliwych posiadaczy ogródków i balkonów. Na profilu facebook MCK „Gadająca głowa Jakuba Czupryńskiego” instruuje, jak nakręcić film telefonem komórkowym, biorąc pod uwagę profesjonalne zasady ustawienia aparatu, oświetlenia i udźwiękowienia.

Bardzo trafionym pomysłem w dobie pandemii koronawirusa wydają się być internetowe warsztaty emisji głosu, które zaproponowało MCK i CK Grodzisk Mazowiecki. Instruktorki uwzględniły bowiem, obok ćwiczeń mięśni twarzy i jamy ustnej, również trening prawidłowego oddychania, z wykorzystaniem możliwości przepony.

Muzykowanie w sieci

Aby nikomu nie zabrakło kojącego lub energetyzującego oddziaływania muzyki, na profilach facebook CK Grodzisk Mazowiecki, Mediateki i MCK rozkwitły warsztaty muzyczne i taneczno-fitnessowe. Grodziscy instruktorzy Młodzieżowej Orkiestry Dętej kolejno wprowadzają w teorię muzyki, demonstrując właściwości całego orkiestrowego instrumentarium. Piotr Michalski z Volta-Szkoła Gitary prowadzi naukę gry na tym instrumencie, a Maciej Kierzkowski zmaga się wirtualnie jednocześnie z dwoma projektami folkowymi: „Tworzymy lokalną kapelę!” w Milanówku i z zajęciami Folkowej Kapeli od Grodziska.

Można potańczyć z Olą i Adamem z brwinowskiego Okeja albo ze Studiem Tańca Magdaleny Wójcik z Grodziska. Kurnik zaprasza najmłodsze Krasnale z Milanówka na zabawy ogólnorozwojowe, a Mediateka na ćwiczenia korygujące postawę u wszystkich członków rodziny. Poczekalnia PKP z godną podziwu determinacją postanowiła nie rezygnować z otwarcia sezonu rowerowego i zorganizowała wycieczkę rowerową wokół stołu w jadalni, zakończoną teleportacją na plener malarski u Józefa Chełmońskiego w Kuklówce. Warto obejrzeć ten humorystyczny filmik, który zgodnie z zapowiedzią otwiera cykl poświęcony Chełmońskiemu.

Podsumowując: lokalne ośrodki kultury wykorzystują wszelkie środki porozumienia online z mieszkańcami, czyli profile facebook, fanpage i kanały YouTube, także strony internetowe i platformę ZOOM. Warto tam zaglądać, bo dużo się dzieje. Przy okazji możemy podpatrzeć, jak miłe dla oka wnętrza i przyjemne ogrody zamieszkują animatorzy lokalnego życia kulturalnego, jakie mają sympatyczne dzieci oraz zabawne pieski.

Tekst i foto: Sylwia Pańków

Źródło:

https://www.facebook.com/CENTRUM.KULTURY.GM/
https://www.facebook.com/MediatekaGrodziskMaz/
https://www.facebook.com/PoczekalniaPKP/
https://www.facebook.com/mckmilanowek/
https://www.facebook.com/ckio.podkowalesna/
https://www.facebook.com/OkejBrwinow/

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.