środa, Grudzień 11, 2019
Flesch Mazowsza

Podkowiańskie związki z archeologią

9 kwietnia Podkowa Leśna obchodziła 94 rocznicę swego istnienia. Z tego też tytułu w miniony weekend odbyły się wydarzenia kulturalne, z których dwa zasługują na szczególną uwagę. Oba związane z profesorem Kazimierzem Michałowskim – postacią legendarną, najwybitniejszym polskim archeologiem, egiptologiem, a przez ok. 30 lat mieszkańcem Podkowy Leśnej.

W sobotę 6 kwietnia, w samo południe w Parku Miejskim przy Pałacyku Kasyno wystartowała świetnie zaprojektowana i angażująca gra miejska „Skarby Profesora Michałowskiego”. Uczestnicy w kilkuosobowych drużynach – młodzież, rodzice z dziećmi, harcerze – raz wolniej, raz biegiem przemierzali park i pobliskie uliczki śladami odkryć archeologicznych w Egipcie, Syrii, Sudanie i na Cyprze. Ich kroki prowadziły m.in. ku Willi „Krychów” przy ul. Kwiatowej, którą za życia zamieszkiwał prof. Michałowski z rodziną. Willa pomieściła ongiś również Pracownię Archeologii Śródziemnomorskiej PAN, a także ponoć stopę mumii egipskiej, zabłąkaną wśród innych eksponatów.

Miejska gra w parku

W ramach gry miejskiej w Parku wokół Kasyna odbywały się niecodzienne i widowiskowe czynności. Bandażowano mumie egipskie – czyli najmniejsze osoby z poszczególnych drużyn, przekopywano na kolanach piaszczystą pustynię na pagórku, by odkryć sakiewki z bizantyjskimi monetami. Sprawnie przebiegała identyfikacja egipskich bóstw, dzięki pomocy naukowej w postaci książeczki zrozumiałej nawet dla dzieci. Tych, którzy dotarli zziajani do CKiO przy ul. Świerkowej, kierowano do sali kina Projekt, by obejrzeli film biograficzny o prof. Michałowskim. Układanie puzzli odwzorowujących freski z Faras dało wszystkim szansę na zapamiętanie tego cennego archeologicznego odkrycia.

Tak udana gra miejska, zorganizowana przez CKiO, podkowiańskich harcerzy i publiczną Szkołę Podstawową zwieńczona została przybyciem burmistrza Podkowy Leśnej. Wręczył on wszystkim uczestnikom i pomocnikom ufundowane przez siebie nagrody oraz zarządził grupowe zdjęcie.

Wspomnienie profesora

Zupełnie inny charakter miało spotkanie z postacią prof. Michałowskiego zorganizowane w niedzielny wieczór 7 kwietnia w CKiO przy ul. Świerkowej. Dzięki zaproszeniu osób, które znały profesora osobiście, można było poznać go bliżej jako człowieka i naukowca, wybitnego archeologa bez reszty oddanego swojej pracy i pasji, wprowadzającego nowatorskie metody i generującego pomysły, które pozwoliły polskim archeologom wypłynąć na szersze wody. Badania w obszarze śródziemnomorskim zainicjowane przez niego już w latach 30-tych XX w. i kontynuowane przez polskich archeologów do dziś zaowocowały odkryciami o światowym znaczeniu.

Innowacyjny pedagog

Warto też wspomnieć, że podkowianie pamiętają prof. Michałowskiego jako działacza na rzecz lokalnej społeczności. Dzięki funkcji zastępcy dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie wspierał on w latach 60-tych nowatorski program wychowania przez sztukę w podkowiańskiej szkole, wypożyczając ją w dzieła tak wybitnych malarzy jak: Pankiewicz, Chełmoński czy Gierymski. Na ich obrazach podkowiańskie dzieci uczyły się sztuki i historii.

Tekst i foto: (PS)

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.