piątek, Maj 24, 2019
Flesch Mazowsza

Pierwszy w stolicy park ekologiczny

Marcin Giziński Luty 27, 2018 Kultura, Wiadomości

Pierwszy park ekologiczny w Warszawie powstanie w dzielnicy Ursus na obszarze 4,4 ha wzdłuż ulicy Gierdziejewskiego. Zgodnie z harmonogramem, budowa Eko-Parku ruszy już w tym roku.

Teren dawnych zakładów „Ursus” położony w obrębie ulic: Czerwona Droga, Wolności, Orłów Piastowskich i Gierdziejewskiego w warszawskiej dzielnicy Ursus ma zmienić się nie do poznania. Dzielnica chce, aby powstał tam pierwszy ekologiczny park w Warszawie o powierzchni blisko 5 hektarów. Zdaniem władz miasta, park zdecydowanie ożywi część dzielnicy, która kojarzy się z halami i zakładami przemysłowymi. Koncepcja parku oparta jest przede wszystkim o wykorzystanie naturalnie występującej fauny oraz flory.

– Nie będzie w nim karteczek mówiących o tym, by nie deptać trawy. Chodzi o to, by mieszkańcy w pełni korzystali z dobrodziejstw natury – mówi rzeczniczka Urzędu Dzielnicy Ursus, Agnieszka Wall.

W parku planowane jest stworzenie polany piknikowej, przestrzeni do odpoczynku z ławkami, placów zabaw i street workoutu, a także wybiegu dla psów. Przestrzeń zostanie zagospodarowana zgodnie z ekologicznym podejściem.

– Na całym terenie ekoparku będą znajdować się niecki retencyjne, zbierające wodę opadową z ulic, która po oczyszczeniu utworzy środowisko dla roślin zalewowych. Elementy małej architektury zostaną wykonane z materiałów recyklingowych, a do oświetlenia parku zostaną wykorzystane latarnie z panelami solarnymi – dodaje Agnieszka Wall.

Jak przyznaje, tym samym park, oprócz pełnienia funkcji rekreacyjnej, będzie także miejscem edukacyjnym dla uczniów dzielnicowych szkół. Inwestycja pochłonie blisko 10 mln zł. W 2016 roku wyłoniono wykonawcę i zrealizowano projekt dla etapu I, zaś w 2017 r. – projekt dla etapu II inwestycji. Obecnie trwają prace projektowe dla etapu II zadania. Zgodnie z harmonogramem, budowa Eko-Parku ruszy już w tym roku, zaś otwarcie parku planowane jest w 2019 roku.

Kinga Rochalska

Fot. mat. pras. Dzielnicy Ursus

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.