sobota, 6 marca, 2021
Flesch Mazowsza

Willa „Waleria” – spełnienie marzeń o miejscu na kulturę

Milanówek obiegła radosna wieść, na którą mieszkańcy czekali od lat. Zabytkowa willa „Waleria” doczeka się wreszcie rewitalizacji. Gmina Milanówek pozyskała na ten cel niebagatelne dofinansowanie – ponad 8 mln zł – od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Ochrona Zabytków. Powstanie „interdyscyplinarne miejsce edukacji kulturalnej” z prawdziwego zdarzenia, o jakie zabiegało wytrwale Milanowskie Centrum Kultury.

Jest więc okazja, aby przypomnieć historię willi „Waleria”, jak wiele innych w Milanówku wpisanej do rejestru zabytków. Zlokalizowana jest w pięknym i prestiżowym rejonie parkowym, u zbiegu ulic: Spacerowej i Zygmunta Krasińskiego. Już sama droga do niej to czysta przyjemność, wśród starodrzewu i ogrodów.

Dla żony

Budynek – dla żony Walerii – zaprojektował i wzniósł w 1910 roku Rufin Morozowicz, aktor teatrów Warszawy. Jako utalentowany i wszechstronny odtwórca ról charakterystycznych w dramatach, komediach i operetkach zyskał popularność, mając trafne wyczucie gustu warszawskiej publiczności.

Z kolei sukces materialny małżonkowie zawdzięczali przedsiębiorczości Walerii Morozowicz, przed zamążpójściem śpiewaczki i tancerki w teatrze, a później inicjatorce rodzinnego przedsiębiorstwa produkcji i sprzedaży kosmetyków „Perfection”.

W czasie wielkiej wojny w roku 1915 willę małżonków częściowo strawił pożar wskutek wybuchu szrapnela. Obecny kształt budynku zawdzięczamy więc odbudowie z 1920 roku, ponownie według projektu Rufina Morozowicza. Willa jest okazałych rozmiarów, o atrakcyjnej elewacji frontowej: z gankiem kolumnowym, tarasem, loggią z filarami i imponującymi schodami.

W rękach miasta

W roku 2007 willę zakupiło od spadkobierczyni miasto Milanówek, wraz z mieszczącą się w niej prywatną kolekcją dzieł Jana Szczepkowskiego, zięcia Morozowiczów, wybitnego rzeźbiarza tworzącego w stylu bliskim Art Deco.

Zanim doczekamy się ekspozycji rzeźb w godnych warunkach, będzie je można podziwiać w wersji wirtualnej – 21 listopada 2020 roku to data otwarcia Wirtualnego Muzeum Jana Szczepkowskiego.

Miejsce dla elity

W latach Morozowiczów willa „Waleria” tętniła życiem i skupiała milanowską elitę artystyczną. Obecne plany związane z użytkowaniem willi na cele kulturalno-edukacyjne są wielorakie i zaprojektowane z rozmachem: konferencje, wykłady i ekspozycje, wycieczki i plenery malarskie, warsztaty i koncerty, projekty e-kulturalne.

Organizowane będą szkolenia zawodowe z wyższej półki, np. z tworzenia architektury historycznej, warsztaty ceramiki użytkowej z wykorzystaniem pieców zachowanych w willi, warsztaty tkanin użytkowych.

Działania skierowane będą do wszystkich bez wyjątku zainteresowanych nimi milanowian: dzieci i seniorów, dorosłych, studentów, osób z niepełnosprawnością i osób ze środowisk wykluczonych. Formalne ramy czasowe dofinansowanego projektu to: 1 stycznia 2021 r. – 31 grudnia 2023 r.

Tekst i foto: Sylwia Pańków

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.