sobota, 6 marca, 2021
Flesch Mazowsza

Dworek Chełmońskich po rewitalizacji

7 listopada odbyło się oficjalne otwarcie zrewitalizowanego obiektu na terenie Adamowizny – Dworku Chełmońskiego. Obecna sytuacja epidemiczna uniemożliwiła huczne obchody, dlatego wszystkim zainteresowanym umożliwiono obejrzenie transmisji z uroczystości w internecie tak aby można było w niej wziąć udział choćby wirtualnie.

O głównym przeznaczeniu obiektu mówił burmistrz Benedykciński:

–Będzie to miejsce absolutnie ekskluzywne jeżeli chodzi o muzykę, sztukę, kulturę. To tu mają odbywać się ciche, na najwyższym poziomie koncerty, tu mam nadzieję zgromadzimy (dzieła – przyp. red.) najlepszych malarzy polskich. Wierzę, że będzie to miejsce, które będzie chętnie odwiedzane, będzie miało swoją duszę artystyczną – powiedział włodarz Grodziska.

Pojawiły się również liczne podziękowania wszystkim tym, którzy przysłużyli się odnowie dworku: rodzinie Chełmońskich, którzy przekazali w ramach sprzedaży obiekt gminie, Unii Europejskiej za dofinansowanie rewitalizacji.

Obecnie, z uwagi na sytuację związaną z epidemią koronawirusa, otwarty jest do powszechnego użytku park, zaś budynek szeroko otworzy swoje podwoje gdy tylko poprawi się sytuacja epidemiczna. Otwarcie Dworu Chełmońskich uświetnił występ grodziszczanina Andrzeja Antolaka.

Opieką nad obiektem oraz bieżącym funkcjonowaniem dworku zajmą się pracownicy Centrum Kultury: Monika Samoraj i Kamil Szpot.

–Bardzo cieszymy się, że dostąpimy tej przyjemności i zaszczytu, aby merytorycznie sprawować opiekę nad działaniami w tym dworze. Już teraz zaplanowaliśmy dla Państwa mnóstwo różnych wydarzeń: warsztatów, spotkań z artystami, mam nadzieję, że w przestrzeni dworu odbędzie się niejeden wernisaż, ale również jak najbardziej myślimy o wykorzystaniu przepięknego parku. Mam nadzieję, że już na wiosnę spotkamy się tutaj właśnie na koncercie i będziemy mogli cieszyć się tą przestrzenią i zielenią oraz być częścią historii tego dworu – powiedziała Monika Samoraj.

Główne efekty rewitalizacji to odbudowa dworku, dostosowanie wnętrza do zwiedzania, przygotowanie ścieżek turystycznych i alei parkowych. Całkowity koszt inwestycji to niemal 3 mln zł.

(ak), Fot.: grodzisknews.pl

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.