sobota, 26 września, 2020
Flesch Mazowsza

Polsko-brytyjskie poszumienie w sprawie CPK

Podpisane zostało kolejne porozumienie w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Tym razem przedstawiciele Polski oraz Wielkiej Brytanii spotkali się, aby rozmawiać o współpracy związanej z budową super lotniska. Brytyjscy specjaliści mają pomóc w fazach projektowania obiektu.

Stronę polską reprezentował wiceminister infrastruktury Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK. Dokument został podpisany przez ambasadora Wielkiej Brytanii oraz Irlandii Północnej w Polsce Jonathana Knotta. Podczas spotkania obecni byli również Mikołaj Wild, prezes spółki CPK i Janusz Janiszewski, stojący na czele Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP).

Wygodnie i bezpiecznie epidemiologicznie

– Wielkie projekty infrastrukturalne, takie jak Centralny Port Komunikacyjny, są odpowiedzią na potrzeby transportowe obywateli i krajów, ale też okazją do wymiany specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Doceniamy dotychczasowe zaangażowanie Wielkiej Brytanii w prace nad projektem. To wsparcie pomaga nam w planowaniu nowoczesnego, wygodnego i bezpiecznego epidemiologicznie portu lotniczego – powiedział Marcin Horała.

Strona brytyjska podczas zawarcia porozumienia zapewniła o udostępnieniu wszelkiej wiedzy i doświadczeń, które zdobyli w ramach projektowania przestrzeni powietrznej. Polskimi beneficjentami porozumienia są m.in. CPK, PAŻP, Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC) oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMiGW). Ze strony brytyjskiej uczestniczą w nim m.in. Ministerstwo Eksportu i Handlu Międzynarodowego (DIT), British Aviation Group (BAG), która zrzesza firmy z branży lotniskowej i National Air Traffic Control Services (NATS), czyli zarządca przestrzeni powietrznej na Wyspach.

Ramię w ramię

– Przedstawiciele brytyjskiego sektora lotniczego współpracują z nami ramię w ramię od bardzo wczesnego etapu projektu CPK. Jesteśmy pewni, że współpraca ta będzie kontynuowana przy budowie nowego portu przesiadkowego i planowanych liniach kolejowych – mówi Mikołaj Wild. – Doceniamy doświadczenia brytyjskich firm, zdobyte przez nie podczas realizacji dużych inwestycji infrastrukturalnych nie tylko w swoim kraju, ale też w innych częściach świata. Ich oferta znakomicie współgra z planowaną współpracą z doradcą strategicznym, którego wybierzemy w drugiej połowie roku, i partnerstwem strategicznym, które przewidujemy w kolejnym etapie inwestycji – dodaje.

Wielka Brytania jest miejscem, gdzie nie brakuje ekspertów w dziedzinie lotnictwa oraz nadzorowania projektów i finansowania podobnych inwestycji.

– Rolą mojego ministerstwa jest promowanie ich wysokich umiejętności na rynkach światowych, np. przy tak dużych projektach jak CPK – wyjaśnia ambasador.

Powrót na ścieżkę szybkiego rozwoju

– Projekt CPK to ogromna szansa dla całej branży – twierdzi Janusz Janiszewski, prezes PAŻP. – Jesteśmy przekonani, że polski rynek lotniczy, który w ostatnich latach rozwijał się bardzo dynamicznie, po pandemii wróci na ścieżkę szybkiego rozwoju. Dlatego w PAŻP cały czas aktywnie pracujemy nad nowymi technologiami i rozwiązaniami, które będą wdrażane na pierwszym w pełni cyfrowym lotnisku w Polsce. Współpracę z doświadczonymi ekspertami z Wielkiej Brytanii widzimy m.in. przy projektowaniu przyszłego nieba – twierdzi.

Aneta Czarnecka
Fot.: Grodzisknews.pl

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.