wtorek, 7 kwietnia, 2020
Flesch Mazowsza

Oszustwo warte 200 złotych

O próbach oszustwa za pomocą fałszywych banknotów słyszy się już coraz rzadziej. W dobie, gdy bardziej popularny jest sposób płacenia kartą, mniejszą uwagę przywiązuje się do jakości banknotów, którymi płacimy. Może to jednak uśpić czujność sprzedawców. I właśnie tak stało się w Pruszkowie. 54-latkowi udało się zapłacić pamiątkowym banknotem oznaczonym jako „souvenir”.

Sytuacja miała miejsce w połowie stycznia, gdy pruszkowska policja otrzymała zgłoszenie o oszustwie dokonanym w jednym ze sklepów.

– Kilka dni później kolejny sklep złożył zawiadomienie o podobnym oszustwie, które polegało na tym, że klient zapłacił za zakupy środkiem pieniężnym przypominającym banknot w wysokości 200 zł. Sprawą zajęli się pruszkowscy kryminalni i ustali mężczyznę, który prawdopodobnie płacił „souvenirem” – informuje podkom. Karolina Kańka, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie.

Mowa o banknotach prezentowych, z reguły opatrywanych napisem „souvenir”, łudząco podobnych do prawdziwych pieniędzy. Te sztuczne pieniądze wyprodukowane zostały z myślą o walorach edukacyjnych i rozrywkowych. Niestety stały się one narzędziem oszustw i złodziei, którzy przy ich pomocy wyłudzają od ludzi prawdziwą gotówkę. Ostrzega przed nimi policja.

Mężczyznę, który dopuścił się dokonania przestępstwa czekają prawne konsekwencje.

– 54-latek został zatrzymany. Policjanci z dochodzeniówki, po zgromadzeniu materiału dowodowego, przedstawili podejrzanemu dwa zarzuty oszustwa, do których się przyznał i dobrowolnie poddał karze – dodaje podkom. Kańka.

Klientowi, który chciał zaoszczędzić, grozi teraz kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Aneta Czarnecka
Fot.: Dziennikzachodni.pl

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.