wtorek, 7 kwietnia, 2020
Flesch Mazowsza

„Sport w przestrzeni malarskiej”

31 stycznia w pruszkowskim Centrum Kultury i Sportu na II piętrze miało miejsce uroczyste otwarcie Galerii Salonu Pruszkowskiego, połączone z wernisażem obrazów olejnych i akrylowych. Inauguracja Galerii była zwieńczeniem dotychczasowych, 20-letnich już, działań artystów Salonu Pruszkowskiego. Tematem wystawy, którą można oglądać do końca lutego jest „Sport w przestrzeni malarskiej”.

Salon Pruszkowski, jako ugrupowanie twórcze zrzeszające artystów z Pruszkowa, choć istnieje już od dawna, dotychczas nie miał stałego miejsca ekspozycji. Nowoczesna, jasna i skomplikowana przestrzeń architektoniczna II piętra Centrum Kultury i Sportu daje możliwość zaaranżowania wystawy z dużym rozmachem. Na tle białych ścian poszczególnych sal i korytarza kolorowe obrazy prezentują się efektownie, jednocześnie kompozycja całości ekspozycji jest nad wyraz przejrzysta.

Pomysł, aby utworzyć profesjonalną galerię bardziej peryferyjnie, poza granicami Warszawy, koresponduje z podobnym zjawiskiem np. w Londynie, gdzie „bohema” tworzy swoje centra artystyczne na przedmieściach, w miejscach zgoła nieoczekiwanych. To też ukłon lokalnych artystów w stronę Pruszkowa, jako miasta wyjątkowo przyjaznego mieszkańcom, z dużym potencjałem twórczym i artystycznym.

Poziom artystyczny prac malarskich nie pozostawia wątpliwości, że są dziełem malarzy zawodowców. Obrazów jest zaskakująco dużo i swoją tematyką wyczerpują ogromną różnorodność współczesnych i tradycyjnych dyscyplin sportowych. Wyścigi konne i samochodowe, lekkoatletyka w różnych odsłonach, sporty wodne i zimowe, tenis, taniec, bilard, a nawet szachy, to jeszcze nie wszystkie z dyscyplin wyrażonych malarsko na wystawie. Intensywne kolory i ekspresyjne ujęcie sportowych motywów nadają obrazom dużą wartość dekoracyjną, można pokusić się o zakup wybranej pracy i wyeksponować ją w domu.

Tematyka pierwszej wystawy Galerii Salonu Pruszkowskiego w sposób oczywisty związana jest z miejscem ekspozycji – obiektem sportowym. Fragment stadionu pruszkowskiego „Znicza” jest zresztą tematem jednego z obrazów. Jednocześnie przyświeca tu idea, aby pokazać związki między sztuką, kulturą a sportem, który „łagodzi obyczaje”. Sport daje możliwość wyładowania emocji, agresji, tendencji do walki i rywalizacji w cywilizowany sposób, nie czyniąc krzywdy innym.

Galeria ma ambicje, aby rozszerzyć swoją działalność o kontakty zagraniczne i zapraszać na wystawy przedstawicieli podobnych środowisk artystycznych ze świata. Wymiana doświadczeń twórczych może tu przy okazji zaowocować rewizytą i zamienić się w artystyczno – turystyczną przygodę. Być może więc ulegnie zmianie nazwa – Galeria Salonu Pruszkowskiego zostanie przemianowana na Galerię II Piętro, aby uzyskać bardziej uniwersalny charakter.

Tekst i foto:
Sylwia Pańków

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.