wtorek, 27 lipca, 2021
Flesch Mazowsza

Ekologiczny Grodzisk

Marcin Giziński 5 września, 2019 Edukacja, Różności Brak komentarzy do Ekologiczny Grodzisk

Grodzisk Mazowiecki jest kolejnym miastem w Polsce, które przyłączyło się do akcji Niska Emisja. Celem projektu jest przede wszystkim opracowanie oraz aktualizacja Programu Ograniczania Niskiej Emisji. Zamierzeniem dokumentu jest wdrażanie standardów w kwestii systemów grzewczych, a także eliminacja starych pieców i pozyskiwanie dotacji na ich wymianę. Od lipca mieszkańcy Grodziska mogą składać ankiety w tej sprawie.

Ekologia w ostatnim czasie stała się tematem szczególnie istotnym oraz popularnym w sferze publicznej. Dzieje się tak zwłaszcza dlatego, że wszyscy obserwujemy zmiany klimatyczne, które wpływają na nasze bezpieczeństwo, komfort oraz przyszłość kolejnych pokoleń. Warto pamiętać, że problem zaczyna się w nas samych, naszych miejscach zamieszkania i codziennych przyzwyczajeniach. Jednostkowymi zmianami nawyków – oszczędzaniem wody, segregacją odpadów lub eliminacją plastikowych opakowań i torebek przyczyniamy się do poprawy warunków naszego wspólnego domu. Warto również czasami z samochodu przesiąść się na rower – pozytywnie wpłynie to na nasze zdrowie i samopoczucie.

Z tego względu gmina Grodzisk Mazowiecki przystąpiła do Programu Ograniczania Niskiej Emisji. Niewątpliwym problemem są piece, którymi ogrzewamy nasze mieszkania. Dym ulatniający się z takich pieców zawiera liczne substancje szkodliwe nie tylko dla środowiska, ale przede wszystkim dla naszego zdrowia. Celem programu jest przede wszystkim eliminacja wszystkich urządzeń, które nie spełniają wymagań ekoprojektu. Wiąże się to z koniecznością wymiany systemów grzewczych w naszych domach. Z tego powodu z pomocą przyjdą dotacje, które obejmą mieszkańców miasta i gminy.

Opracowanie dokumentu wynika z Programu Ochrony Powietrza, którym zostało objęte województwo mazowieckie. Szczególne wymagania dotyczą gmin, w których stwierdzono znaczne przekroczenie dopuszczalnych poziomów pyłu zawieszonego.

Aneta Czarnecka
Fot.: Pixabay.com

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.