wtorek, 7 lipca, 2020
Flesch Mazowsza

Kleszcze ruszyły do ataku!

Wydawałoby się, że okres zmasowanego ataku kleszczy mamy już za sobą, tymczasem kilka cieplejszych dni doprowadziło do wzrostu aktywności kleszczy.

Kleszcze możemy spotkać nie tylko w lasach i na łąkach, ale również w miejskich parkach, skwerach i przydomowych ogródkach. Ciepła zima i przedwiośnie skłaniają nas do wypoczynku na świeżym powietrzu, a więc w ulubionych miejscach bytowania kleszczy. Ich ukąszenie może być przyczyną wielu poważnych chorób, dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Jak chronić się przed ukąszeniem?

Jak podkreślają eksperci, aż 40% kleszczy może być nosicielami groźnych bakterii i wirusów wywołujących boreliozę, babeszjozę i odkleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego szczególnie przed wejściem do lasu czy miejskiego parku należy odpowiednio się zabezpieczyć.

Kleszcze lubią miejsca ciepłe i wilgotne. Najczęstszymi miejscami ukąszeń są pachwiny, zgięcia kolan, pachy i skóra głowy pod włosami, dlatego powinniśmy je szczególnie chronić. Dobrym pomysłem jest założenie na spacer długich spodni, bluzki z długim rękawem, zakrytych butów oraz nakrycia głowy. Dodatkowo warto na odkrytą skórę oraz zewnętrzną stronę ubrania zastosować środki odstraszające owady i kleszcze.

Ważne jest, by po powrocie ze spaceru dokładnie obejrzeć skórę. Naszą uwagę powinny przykuć wszelkie zaczerwienienia i plamki sugerujące ukąszenie.

Jak zachować się po ukąszeniu kleszcza?

Niestety nie zawsze uda nam się uniknąć ukąszenia. W takim przypadku powinniśmy jak najszybciej usunąć kleszcza. Im krócej przebywa on w naszym ciele, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo przeniesienia chorób odkleszczowych. Kleszcze możemy bezpiecznie usunąć za pomocą pęsety, lassa czy specjalnej pompki służącej jego odessaniu. Możemy także skorzystać z pomocy lekarza lub pielęgniarki w najbliższej przychodni lub szpitalu. Ważne jest, by w żadnym przypadku nie smarować kleszcza tłuszczem, kremem czy preparatem na bazie alkoholu. Po ukąszeniu kluczowa jest obserwacja zarówno własnego samopoczucia, jak i miejsca ukąszenia.

Objawy

Wypatrywać powinniśmy stanu zapalnego, zaczerwienienia czy rumienia na skórze. Zaniepokoić powinien nas także stan podgorączkowy, bóle głowy, mięśni czy stawów oraz powiększenie węzłów chłonnych. W przypadku takich objawów powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza w celu dalszej diagnozy. Mogą to być bowiem pierwsze objawy boreliozy, czy też odkleszczowego zapalenia mózgu.

Kinga Rochalska, (mg)

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.