niedziela, Sierpień 18, 2019
Flesch Mazowsza

Białe kruki, książkomaty, e-usługi biblioteczne

Marcin Giziński Październik 12, 2018 Edukacja, Kultura, Wiadomości

W niedzielę 7 października w budynku nowo otwartej Mediateki w Grodzisku Mazowieckim odbyło się uroczyste podpisanie umowy dotyczącej projektu „Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu”. Projekt współfinansowany jest ze środków unijnych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

Do ogłoszonego w ubiegłym roku projektu przystąpiło 13 bibliotek z Mazowsza. Obok grodziskiej Biblioteki Publicznej w gronie beneficjentów znalazły się biblioteki z: Milanówka, Piastowa, Nadarzyna, Jaktorowa, Mszczonowa, Żabiej Woli, Piaseczna, Góry Kalwarii, Sierpca, Łomianek, Leszna i Płocka.

Celem przedsięwzięcia jest wyrównanie, zróżnicowanego jak dotąd, poziomu informatyzacji placówek, zintegrowanie ich w jeden system i wdrożenie nowoczesnych e-usług bibliotecznych. Chodzi tu o możliwość rezerwowania lub zamawiania książek przez internet, wyszukiwania w systemie unikalnych, trudno dostępnych pozycji czy też odbioru książek za pomocą książkomatu, funkcjonującego na podobnej zasadzie jak popularne paczkomaty. Nadrzędnym celem jest promocja czytelnictwa, poprzez maksymalne ułatwienie i przyspieszenie dostępu do książek.

Dofinansowanie dla grodziskiej Biblioteki Publicznej wynosi 1 701 280 zł. Kwota ta zostanie przeznaczona na nowy sprzęt komputerowy, oprogramowanie komputerowe i biblioteczne, modernizację strony internetowej biblioteki oraz finalnie na wdrożenie e-usług.

Koordynatorem całego projektu na Mazowszu jest grodziska Biblioteka Publiczna, toteż umowę o dofinansowanie podpisali: Burmistrz Grzegorz Benedykciński i Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki Dorota Olejnik, jako przedstawiciele wszystkich bibliotek biorących udział w projekcie, oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

Tekst i foto: (PS)

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.