wtorek, 28 stycznia, 2020
Flesch Mazowsza

Rodzinny Piknik Historyczny w Grodzisku Mazowieckim

Już po raz czwarty w grodziskiej dzielnicy Łąki odbył się Rodzinny Piknik Historyczny. Sześciogodzinna impreza, zorganizowana 15 września przez Centrum Kultury i Willę „Radogoszcz”, tradycyjnie miała na celu popularyzację historii lokalnej i ponadlokalnej oraz integrację mieszkańców. Tym razem odbywała się pod hasłem „Drogi wolności”.

Żywa lekcja historii, która rozpoczęła się po południu, zgromadziła całe rodziny, młodzież i seniorów. Czynne przez cały czas stoiska rzemieślników i warsztaty rękodzielnicze przywoływały klimat zwykłego, codziennego życia u zarania niepodległości. Podczas warsztatów dla dzieci najmłodsi wykonywali m.in. „wąsy Piłsudskiego” i „rakiety bez dymu”, które posłużyły do zbiorowej, efektownej „salwy niepodległości”. Można było wziąć udział w edukacyjnej grze historycznej.

Grupy rekonstrukcyjne

Jak zazwyczaj najbardziej emocjonującą część plenerowego wydarzenia stanowiły pokazy rekonstruktorów historycznych. Kilka zaproszonych grup rekonstrukcyjnych odtwarzało formacje wojskowe, w których służyli Polacy na różnych frontach I wojny światowej. Pokazy efektownych umiejętności kawalerzystów, prezentacja najróżniejszych mundurów piechoty i wyposażenia saperów, którzy w warunkach wojny pozycyjnej musieli jako pierwsi atakować okopy nieprzyjaciela – wszystko to opatrzone było wyczerpującym komentarzem, który stanowił o walorach edukacyjnych wydarzenia.

Żywa lekcja historii

Zrekonstruowane stanowisko strzeleckie z pokaźnych rozmiarów karabinem oblegały dzieci, a wyposażenie jednostek saperskich skupiało zainteresowanie dorosłych. Pewną grozę wzbudzał żołnierz w masce przeciwgazowej. Warto wspomnieć, że atak gazowy podczas I wojny światowej miał miejsce m.in. w nieodległym Bolimowie, z komentarzy rekonstruktorów wynikało jednak, że tego typu ataki na froncie wschodnim miały chaotyczny charakter i małą skuteczność.
Rekonstruktorzy zaprezentowali też symboliczną inscenizację wydarzeń z 11 listopada 1918r., gdy Polska Organizacja Wojskowa podległa Józefowi Piłsudskiemu, przy wsparciu innych polskich jednostek, przystąpiła do pokojowego przejmowania i rozbrajania posterunków niemieckich.

Walor artystyczny

Piknik znacząco uatrakcyjnił świetny występ Zespołu Tańca Ludowego „Warszawa”, działającego przy AWF im. J. Piłsudskiego. Grupa tancerek i tancerzy wystąpiła w historycznych strojach z okresu Księstwa Warszawskiego oraz strojach wedle mody staropolskiej, prezentując wspaniałe wykonanie poloneza i „trojaka”. Do zabawy tanecznej zaproszeni zostali wszyscy obecni na pikniku.
Wieczorem Zespół „Warszawa” zaprezentował, równie wspaniały jak pokaz tańca, koncert znanych i popularnych do dziś pieśni żołnierskich, legionowych i ułańskich, powstałych w czasie I wojny światowej lub sięgających korzeniami 2-giej połowy XIXw. Takie tytuły jak „O mój rozmarynie” czy „Pierwsza kadrowa” mówią same za siebie.
Zwieńczeniem imprezy był widowiskowy, nocny spektakl Teatru Ognia „Bohema”, opowiadający o polskich drogach ku wolności, począwszy od czasów słowiańskich.

Tekst i foto: (PS)

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.