poniedziałek, 25 maja, 2020
Flesch Mazowsza

MILANÓWEK. Fingerstyle – niezwykły koncert na gitarę akustyczną

Niekwestionowaną atrakcją tegorocznych wakacji w Milanówku jest możliwość uczestniczenia w serii plenerowych koncertów, zorganizowanych przez Milanowskie Centrum Kultury. Jednym z ciekawszych był solowy koncert gitarzysty Piotra Krępecia, który odbył się w niedzielny wieczór 8 lipca na Skwerze Stefana Starzyńskiego.

Fingerstyle, to poglądowo mówiąc, przełożenie techniki gry pianistycznej na gitarę. Kciuk prawej ręki spełnia funkcję lewej ręki pianisty, pozostałe palce spełniają taką rolę, jak jego prawa ręka.

Jest to styl trudny technicznie i wymaga dużych umiejętności. Daje jednocześnie widowiskowe efekty wizualne i akustyczne. Na koncercie nawet dla laika było widoczne, że dłonie i palce gitarzysty pracują w nietypowy sposób. Dzięki takiej technice gry na pojedynczej gitarze można stworzyć iluzję, jakby jednocześnie brzmiało kilka instrumentów: słuchać jednocześnie melodię, brzmienie basu i podkład rytmiczny.

Gitarzysta zaprezentował swoje autorskie utwory skomponowane specjalnie pod kątem gitarowego fingerstyle. Na zakończenie również wzbogacił występ o improwizację. Trudno jest opisać wrażenia muzyczne – ale niewątpliwie muzyka oddziaływała różnorodnością docierających do ucha nietypowych dźwięków, miała charakter relaksacyjny i nieco transowy.

Tekst i foto: (PS)

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.