wtorek, Czerwiec 25, 2019
Flesch Mazowsza

Od konika wierzchowego do mechanicznego

Marcin Giziński Czerwiec 27, 2017 Edukacja

Sobota 27 maja 2017 r. była dla dzieci z Podkowy Leśnej dniem konika. Lokalny oddział Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej zorganizował imprezę OD KONIKA WIERZCHOWEGO DO KONIA MECHANICZNEGO, dofinansowaną przez Fundację BGŻ BNP Paribas. Imprezę prowadziła prezes podkowiańskiego PKPS, pani Elżbieta Wolska – Zdunek.

Naszym środkiem transportu był londyński przedwojenny piętruś, wynajęty z Muzeum Motoryzacji w Otrębusach. Tymże piętrusiem dzieci udały się najpierw do Klubu Jeździeckiego „Wolta” w Żółwinie. Tam oczekiwało wiele atrakcji – spotkanie z żywymi konikami, poznawanie koni wierzchowych, perszeronów i kucyków, czyszczenie koników i jazda konna na maneżu. Ci wszyscy, którzy nie byli zajęci czyszczeniem koni lub jazdą, przejechali się bryczką. Wielką sympatię wzbudził perszeron „Kasia”, dzielnie ciągnący bryczkę do granicy Żółwina i z powrotem. „Kasia” sama potrafiła znaleźć drogę do stadniny i doskonale wiedziała, gdzie należy skręcić.

Po spotkaniu z konikami wierzchowymi pojechaliśmy do Otrębusów, wzbudzając po drodze nieco sensacji i pewne emocje wśród kierowców na drodze 719. W Muzeum Motoryzacji czekało nas zwiedzanie koni mechanicznych, drzemiących w silnikach zabytkowych samochodów. Dzieciom najbardziej podobały się „rakietowe” pojazdy z lat 50-tych oraz jeden z najstarszych samochodów w Polsce, wyprodukowany jeszcze w XIX wieku. Dużą popularnością cieszyły się także riksze, wiele z nich wyposażone w luksusowe, pokryte aksamitem kanapy.

W muzeum czekał na nas poczęstunek – kiełbaski z rożna i zdrowe napoje, czyli woda i soki owocowe. Po poczęstunku spędziliśmy jeszcze trochę czasu wśród sędziwych pojazdów, po czym wróciliśmy – piętrusiem oczywiście – do Podkowy Leśnej.

Wszyscy uczestnicy – dzieci i ich opiekunowie – byli zachwyceni.

(a)

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.