wtorek, Czerwiec 25, 2019
Flesch Mazowsza

PIASTÓW. Wystartowało mobilne laboratorium Balon.Lab

Marcin Giziński Maj 18, 2017 Różności, Wiadomości

Pierwszą lokalizacją, którą odwiedził mobilny punkt pomiarowy był Piastów koło Warszawy. Urządzenie opracowane przez ekspertów Politechniki Warszawskiej zmierzyło poziom stężenia zanieczyszczeń powietrza – cząstek stałych PM10 i PM2,5.

W strefie aktywności towarzyszącej balonowi mieszkańcy Piastowa uzyskali informacje na temat przyczyn zanieczyszczenia powietrza i jego negatywnego wpływu na zdrowie, a także porady jak przeciwdziałać emisji trujących substancji, których głównym źródłem jest sektor komunalno – bytowy.

Uruchomienie balonu z mobilnym laboratorium do pomiaru jakości powietrza było kulminacyjnym punktem wydarzenia. Mieszkańcy mogli na żywo śledzić poziom stężenia w powietrzu cząstek stałych – zanieczyszczeń pyłowych zawieszonych w powietrzu.

Pył zawieszony jest niebezpieczny dla środowiska naturalnego i dla ludzkiego zdrowia. Mniejsze cząstki wraz z wdychanym powietrzem przenikają do organizmu człowieka, zwiększając ryzyko alergii, schorzeń układu oddechowego, układu sercowo – naczyniowego oraz nowotworów płuc.

– Podczas wydarzenia z udziałem balonu chcieliśmy pokazać mieszkańcom Piastowa i okolic, jak duży i stale obecny jest problem smogu. Co ważne, każdy z nas może podjąć działania, które wpłyną na poprawę jakości powietrza – powiedziała Natalia Rostkowska, rzecznik prasowy GASPOL SA, mecenasa Forum Rozwoju Efektywnej Energii.

Piastów był pierwszą lokalizacją, którą odwiedził mobilny punkt pomiarowy Balon.Lab.

Organizatorem projektu Balon.Lab jest stowarzyszenie Forum Rozwoju Efektywnej Energii (FREE), które od 7 lat działa na rzecz rozwoju nowoczesnej i niskoemisyjnej energetyki na terenach wiejskich i nisko zurbanizowanych. Działania FREE można na bieżąco śledzić na stronie stowarzyszenia – www.forumfree.pl.

Forum Rozwoju Efektywnej Energii (FREE) – to stowarzyszenie podejmujące szereg inicjatyw
o zasięgu paneuropejskim mających na celu promocję i rozwój nowoczesnych źródeł energii na obszarach wiejskich i niezurbanizowanych.

Działania informacyjne, promocyjne oraz prospołeczne są ukierunkowane na przekazywanie wiedzy oraz informowanie o dostępności mechanizmów finansowania w ramach Unii Europejskiej.

Inicjatywa FREE została zapoczątkowana w 2010 r. i jest finansowana przez SHV Energy, która dostarcza ludziom i prowadzonym przez nich biznesom zdecentralizowane oraz spersonalizowane rozwiązania i usługi energetyczne. W Polsce mecenasem projektu jest GASPOL SA.

Anna Ciecierska,

Biuro Prasowe FREE

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.