wtorek, 26 maja, 2020
Flesch Mazowsza

O energii przy filiżance herbaty

Od niedawna w grodziskim ratuszu, w specjalnie utworzonym Energetycznym Punkcie Informacyjnym można otrzymać porady dotyczące m.in. wymiany palenisk węglowych na kotły gazowe.

Energetyczny Punkt Informacyjny jest integralną częścią powstałego w grodziskim magistracie wydziału energii, którym zarządza energetyk miejski Marian Czyżewski.

Jak się okazuje, zmiany strukturalne są przede wszystkim wynikiem przystąpienia miasta do unijnego projektu Interreg CE CitiEnGov (Cities for Good Energy Governance). Do udziału w projekcie zostało zaproszonych kilka miast, m.in. ze Słowenii, Niemiec, Chorwacji, Austrii i Włoch.

Istotą projektu jest wymiana informacji i współpraca, która w ciągu trzech najbliższych lat ma się pogłębić między państwami i być na tyle spójna, że zostaną wypracowane odpowiednie narzędzia do realizacji bardziej świadomej niskoemisyjnej polityki energetycznej.

W ubiegłym roku miasto zaproponowało mieszkańcom dofinansowanie wymiany kotłów grzewczych.

Działania „antysmogowe” były więc ściśle związane z kręgiem zainteresowań tego projektu już w przeszłości. Projekt realizowany jest w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej, a kwota dofinansowania otrzymana przez Grodzisk wynosi około 800 tysięcy złotych.

Ponadto dzięki firmie Danfoss w szkole w Izdebnie Kościelnym powstanie nowoczesny system grzewczy, w którym przy użyciu specjalnej aplikacji eksperci będą mogli dotrzeć do szczegółowych danych, w jaki sposób energia rozchodzi się w budynku.

Daria Głowacka

Fot. www.grodzisk.pl

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.