niedziela, 26 czerwca, 2022
Flesch Mazowsza

Pasjonaci jazdy na motorze

13 maja w niedzielę wystartowała Giełda Motocyklowa na Targowisku Miejskim przy ul. Montwiłła. Odbywać się ona będzie cyklicznie w każdą drugą niedzielę miesiąca. Inicjatorem i organizatorem giełdy jest grodziskie Stowarzyszenie Motocykliści White Arrows, w porozumieniu z władzami miasta.

Sezon motocyklowy trwający od kwietnia do października rozpoczął się już w najlepsze, co widać i słychać na drogach. Nie ma co ukrywać, przez kierowców samochodów motocykliści postrzegani głównie jako zagrożenie bezpieczeństwa na drodzewyprzedzający ich nagle motocykl pojawiający się znikąd dostarcza niewątpliwie silnych wrażeń.

Klimatyczni i romantyczni

Istnieje jednak i druga, romantyczna strona medalu. Miłośnicy jazdy na motorze, a zwłaszcza turystyki motocyklowej, podkreślają piękno tej jazdy samo w sobie, delektowanie się krajobrazem, pozytywne emocje, podobnie jak podczas jazdy na koniu. Dodajmy do tego i aspekt praktycznymotocykl wciśnie się wszędzie, samochód jak wiadomo nie.

Pasja jazdy na motorze, jak wiele innych, łączy ludzi i chętnie realizowana jest w ramach zrzeszania się w klubach i spotkań na zlotach motocyklowych. W sezonie wiosennoletnim weekendowe zloty organizowane w całej Polsce, w połączeniu z koncertami zaproszonych zespołów, możliwością odbywania jazd testowych nowymi modelami motocykli i wszelkimi innymi atrakcjami, jakie towarzyszą większym plenerowym wydarzeniom. Na imprezę często przyjeżdża się w grupie podobnych sobie motocyklowych pasjonatów.

Praktyczne szkolenia

Dodatkową zaletą przynależności do klubu czy uczestnictwa w zlotach jest dostępność szkoleń z zakresu pierwszej pomocy, prowadzonych przez ratowników medycznych jeżdżących na motoambulansach, a także szkoleń z zakresu bezpiecznej jazdy. Podczas manewrów na drodze motocyklista musi brać pod uwagę, że być może nie został dostrzeżony w lusterku wstecznym przez kierowcę samochoduto częsta przyczyna kolizji.

Nowo powstała Giełda Motocyklowa w Grodzisku dopiero nabiera rozpędu, ale póki co widać, że ma ona charakter zarówno handlowowystawienniczy, jak i towarzyskohobbystyczny. Motocykle wystawione na giełdzie prezentowały różnorodną gamę marek i typów. Zobaczyć można było legendarnego Harleya Davidsona, szereg popularnych marek japońskich, jak: Hondę, Kawasaki, Yamahę czy Suzuki, angielskie Triumphy i model niemieckiego BMW, wyróżniający się wyjątkowo elegancką linią. Były motocykle cięższe, turystyczne, w tej grupie m.in. charakterystyczne cruisery wyposażone w spersonalizowane, chromowane akcesoria, oraz lżejsze i szybsze motocykle szosowe.

Pasja i oddanie

Podziwiać można było również m.in. dwa motocykleeksponaty z czasów PRLu, na których przyjechali ich właściciele, dla czystej przyjemności zaprezentowania ich szerszej publiczności. Była to odremontowana po części w Czechach, dla zachowania autentyzmu, czechosłowacka Jawa z 1963 roku oraz NRDowska MZka z roku 1960, od początku pozostająca w rękach tej samej rodziny. Nadal sprawna i z zachowaną w znacznej części oryginalną blacharką w charakterystycznym zielonkawoniebieskawym odcieniu.

Ponieważ pierwsza Giełda Motocyklowa w Grodzisku miała charakter eventu, atmosferę swoim rockowometalowym brzmieniem wsparł zespół Swear the Empress, idealnie pasujący do motocyklowych klimatów.

Tekst i foto: Sylwia Pańków

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.