poniedziałek, 23 maja, 2022
Flesch Mazowsza

„Podkowa Mówi” – multimedialny przewodnik

Centrum Kultury Inicjatyw Obywatelskich w Podkowie Leśnej złożyło jakiś czas temu wniosek w konkursie ogłoszonym przez LGD „Zielone Sąsiedztwo” na projekt multimedialnego przewodnika po Podkowie Leśnej „Podkowa Mówi”. Inicjatywa została rozpatrzona, a aplikacja już działa. Zapraszamy do multimedialnego zwiedzania.

Projekt uzyskał dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w kwocie ponad 36 tys. złotych. Przewodnik multimedialny po Podkowie Leśnej składa się ze stu nagrań liczących od 1 do 2 min. Komentarze dotyczą zabytków, a także innych cennych obiektów w Podkowie. Całość nagrań tworzy kilka alternatywnych tras zwiedzania. Każdy spacer ma swoją nazwę oraz wspólną treść, np. „Podkowa architektoniczna”, „Podkowa Literacka”, „Podkowa Kulinarna” itd. Nagrania wyposażone są w stosowne wprowadzenie i podsumowanie. Teksty czytane są przez aktorów, co dodatkowo umila ich słuchanie. City Talks z powodzeniem działa m.in. w Warszawie czy Rzeszowie.

Aplikacja zawiera nie tylko nagrania audio, ale również zdjęcia i opisy obiektów. Przy każdej atrakcji można zatrzymać się i wysłuchać opowieści. Każdy materiał oparty jest na materiałach ogólnodostępnych – archiwalnych, ale również drukowanych i audiowizualnych.

Autorom projektu zależy, aby aplikacja miała charakter partycypacyjny, stąd szczególne zaproszenie kierowane do podkowian, a także innych mieszkańców regionu do uzupełniania treści. Istotne są informacje, a także materiały archiwalne, nierzadko będące częścią historii rodzinnych, zdjęcia i inne pamiątki, które będą cenne dla przyszłych pokoleń oraz turystów zwiedzających Podkowę.

Nagrodą dla wszystkich, którzy wezmą udział w akcji, będzie bibliofilskie wydanie „Dziewcząt z Nowolipek” Poli Gojawiczyńskiej – podkowianki i patronki biblioteki oraz inne publikacje podkowiańskich instytucji kultury.

Partnerami projektu są:

– Towarzystwo Przyjaciół Miasta Ogrodu Podkowa Leśna (które proponuje już na swojej stronie tematyczne trasy turystyczne po Podkowie),

– Miejska Biblioteka Publiczna im. Poli Gojawiczyńskiej w Podkowie Leśnej,

– Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów – Stawisko.

W celu uzupełnienia materiałów można kontaktować się z Marcinem Śliwą, koordynatorem projektu pod nr tel.: 664 114 080 lub drogą mailową: marcin.sliwa@ckiopodkowa.pl. Aby pobrać aplikację, należy wejść na stronę: https://apple.co/2xTerNW.

(ak), Fot.: Pixabay

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.