czwartek, 1 października, 2020
Flesch Mazowsza

Znów można wejść do lasów – a w nich zagrożenie pożarowe

Wiosna w pełni, a wraz z nią symptomy suszy. Deszczu brakuje, coraz częściej niepokoją się sadownicy i rolnicy, którzy zapowiadają nieurodzajny sezon. Synoptycy alarmują, że w najbliższym czasie zapowiadają się suche miesiące, a wraz z nimi podwyższony poziom zagrożenia pożarowego. Widać to szczególnie w Podkowie Leśnej.

Znaczną część miasta zajmują lasy, a to właśnie one są pierwszorzędnym katalizatorem pożarów.

– W lasach obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego – jest potwornie sucho, grozi nam ponowny zakaz wejścia. Od początku roku lasy w całej Polsce płonęły ponad 2,6 tys. razy. W niedzielę, 19 kwietnia, wybuchło aż 172 pożarów, palił się Biebrzański Park Narodowy. W związku z ogromnym zagrożeniem na terenie miasta apeluję o zachowanie szczególnej ostrożności podczas korzystania z lasu, przestrzeni publicznych i ogrodów – przestrzega na blogu Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej.

Władze wzywają, aby zachować szczególną ostrożność, a także nie dopuszczać się bezmyślności, takich jak rozpalanie ognisk lub grillowanie na terenie lasu. Należy również pilnować niedopałków papierosów oraz zapalniczek. Pamiętajmy również o tym, że pożary w lasach wywoływane są często także przez pozostawione tam śmieci.

– Tylko dzisiaj ze spaceru w lesie wyniosłem dwa worki, głównie butelek – co stanowi poważne zagrożenie pożarowe – mówi burmistrz.

Susza jest zagrożeniem nie tylko dla zwierząt, ale przede wszystkim dla mieszkańców okolicznych lasów. Powstrzymajmy się od prac ogrodowych, które mogłyby wywołać pożar.

– Na terenie miasta został przeprowadzony przegląd hydrantów, zdecydowałem o wymianie podziemnych na nadziemne w bezpośrednim sąsiedztwie lasu, tak aby ułatwić ewentualne akcje strażaków – poinformował Tusiński.

Dbajmy o bezpieczeństwo nasze oraz naszego najbliższego otoczenia. Pamiętajmy, że lasy w obecnej sytuacji epidemicznej są dla wielu z nas odskocznią od codziennych obowiązków oraz możliwością skorzystania z pięknej pogody. Zatroszczmy się, aby te szczególne miejsca służyły nam wszystkim.

Aneta Carnecka
Fot.: Pixabay.com

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.