wtorek, 14 lipca, 2020
Flesch Mazowsza

Kto może zostać Dawcą Krwi i gdzie ją oddawać

W sierpniu opublikowaliśmy apel p. Marka Tompalskiego – Honorowego Dawcy Krwi z 29 letnim stażem. W odpowiedzi na liczne głosy Czytelników publikujemy informacje, kto może, a kto nie może oddawać krew i gdzie w okolicy można tego dokonać.

Przede wszystkim oddawać krew powinny osoby, które mają od 18 do 65 lat i cieszą się dobrym zdrowiem, a także:

 • które ważą co najmniej 50 kilogramów,
 • u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała,
 • które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii),
 • które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi.

Zdrowy, wypoczęty i wyspany dawca

W dniu oddania krwi należy być wyspanym i wypoczętym oraz zdrowym, nie mieć objawów przeziębienia i nie brać aktualnie żadnych leków (nie dotyczy to większości suplementów diety czyli np. popularnych preparatów witaminowych czy środków antykoncepcyjnych, należy jednak poinformować o tym lekarza kwalifikującego).

Przed przyjściem do centrum krwiodawstwa trzeba zjeść lekki posiłek, w ciągu 24 godzin przed pobraniem wypić ok. 2 l płynów i wziąć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

Co zrobić przed oddaniem krwi:

 • dzień przed oddaniem krwi pij dużo płynów (najlepiej niegazowanej wody mineralnej),
 • wyśpij się,
 • zjedz lekki posiłek (unikaj pokarmów zawierających dużą ilość tłuszczu).
 • ogranicz palenie papierosów,
 • nie przychodź oddawać krwi po spożyciu alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych,
 • zaplanuj dzień, w którym chcesz oddać krew. Sprawdź, w jakie dni i w jakich godzinach jest czynne centrum lub punkt, w którym chcesz oddać krew (możesz to zrobić także podczas akcji wyjazdowych mobilnych punktów pobierania krwi – tzw. krwiobusów).

Po oddaniu krwi:

 • stosuj się do zaleceń lekarza i personelu pobierającego krew,
 • trzymaj uciśnięte miejsce wkłucia odpowiednio długo z ręką wyprostowaną w łokciu,
 • jeśli potrzebujesz – skorzystaj z dnia wolnego, który przysługuje Ci w dniu oddania krwi,
 • nie obciążaj nadmiernie ręki, z której pobrano krew,
 • jedz regularnie posiłki. Tego dnia Twoja dieta powinna być bogatsza w węglowodany,
 • oddanie krwi jest obciążeniem dla Twojego organizmu,
 • staraj się nie przebywać w zbyt gorących i dusznych pomieszczeniach,
 • unikaj szybkiej zmiany pozycji z leżącej na stojącą,
 • jeśli mimo wszystko w miejscu wkłucia pojawi się krwiak lub zasinienie, stosuj okłady z lodu. Jeśli zmiana będzie duża, zgłoś się do lekarza rodzinnego,
 • jeśli w ciągu 48 godzin od pobrania krwi wystąpią u Ciebie jakiekolwiek objawy chorobowe (np. gorączka czy ostry ból gardła), zawiadom telefonicznie centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa lub oddział terenowy, jeżeli wystąpią objawy osłabienia: powiedz komukolwiek, kto jest obok Ciebie, że oddawałeś krew i czujesz się słabo, połóż się z nogami ułożonymi wyżej lub zrób skłon tak, aby głowa znalazła się między nogami, jeżeli objawy pojawią się po opuszczeniu miejsca oddania krwi, powinieneś skontaktować się z lekarzem.

Kto nie może oddać krwi?

Kryteria dyskwalifikacji stałej dla kandydatów na dawców krwi lub dawców krwi allogenicznej oraz przeciwwskazania do jej pobrania znajdują na stronie internetowej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie https://www.rckik-warszawa.com.pl
Dyskwalifikującą jest przede wszystkim aktywna lub przebyta poważna choroba układu krążenia oprócz wad wrodzonych całkowicie wyleczonych, a także poważna choroba przewlekła lub nawracająca układu nerwowego, przebycie poważnej choroby układu nerwowego. Ponadto choroby: układu pokarmowego, układu moczowo-płciowego i nerek, układu oddechowego, układu immunologicznego, krwi i układu krwiotwórczego, choroba metaboliczna, skóry, cukrzyca oraz choroby zakaźne.

Również niektóre szczepienia powodują czasową, od dwóch dni do nawet czterech tygodni, absencję jeśli chodzi o krwiodawców. Inne przyczyny to np.: przyjmowanie niektórych leków, ciąża, miesiączka, zabiegi chirurgiczne, a także leczenie stomatologiczne. Wszystkie te i bardziej szczegółowe informacją są dostępne na stronach internetowych centrów krwiodawstwa.

Gdzie oddasz krew?

Warszawiacy i mieszkańcy okolic mogą oddać krew w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie na ul. Saskiej 63/75, w Szpitalu Bielański przy ul. Cegłowskiej 80

czy na ul. Nowogrodzkiej 59 gdzie mieści się Terenowy Oddział w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus oraz w Centrum Zdrowia Dziecka na Al. Dzieci Polskich 20.

https://www.gov.pl › web › nck
https://www.rckik-warszawa.com.
pl
(mg)

https://www.rckik-warszawa.com.pl

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.