sobota, 27 kwietnia, 2024
Flesch Mazowsza

RAPORT. Przerażające statystyki utonięć w Polsce

Ryzyko utonięcia w Polsce jest dwukrotnie wyższe niż średnio we wszystkich krajach UE – wynika z analizy Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Najczęściej toną mężczyźni z wykształceniem zawodowym w wieku od 45 do 59 lat.

Rocznie na 100 tys. mieszkańców naszego kraju śmierć w wyniku utonięcia ponoszą dwie osoby, podczas gdy w całej UE średnio jedna osoba. W latach 2000 – 2011 prawie co czwarta ofiara utonięcia była pod wpływem alkoholu. Odsetek ten był wyraźnie wyższy u mężczyzn (27,4 proc.) niż u kobiet (9,9 proc.).

Od początku kwietnia w Polsce utonęło prawie 300 osób – podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Najwięcej utonięć doszło w czasie lipcowych i sierpniowych upałów. W lipcu było to 75 osób a w sierpniu 78.

Od 2016 roku dane dotyczące liczby tonięć w Polsce opracowywane są na podstawie danych zawartych w Systemie Analitycznym KSIP. W 2016 roku na terenie Polski odnotowano 520 wypadków tonięcia. W wyniku tych wypadków utonęło 504 osoby, w tym 57 kobiet. Najwięcej utonięć dotyczyło osób w wieku 30 – 50 lat (141 utonięć) a także powyżej 50 lat (241 osób). Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że Polacy najczęściej toną w jeziorach (25 proc.) i rzekach (21,3 proc.), stosunkowo mało osób tonie w Bałtyku (3,7 proc.).

Ponad 81 proc. utonięć w Polsce wydarzyło się w województwie zamieszkania tonącego. Niemal połowa wypadkowych utonięć miała miejsce w okresie od czerwca do sierpnia. Najwyższy przeciętny współczynnik umieralności z powodu utonięć jest w województwie warmińsko – mazurskim i wynosi 4,6 na 100 tys. ludności. Najmniej zagrożeni utonięciem byli mieszkańcy silnie zurbanizowanego województwa śląskiego.

Najczęstszymi przyczynami utonięć są: wchodzenie do wody pod wypływem alkoholu, przecenianie swoich możliwości, nieznajomość akwenu, łamanie zakazu kąpieli oraz nieumiejętne uprawianie sportów wodnych.

W tegorocznym sezonie letnim na terenie województwa mazowieckiego samorządy wyznaczyły 48 miejsc przeznaczonych do kąpieli i 3 kąpieliska. Plaże przy kąpieliskach znajdują się w: Kozienicach (Jezioro Kozienickie), Nieporęcie (Dzika Plaża na Zalewie Zegrzyńskim) oraz Płocku (Zalew Sobótka).

EW
Źródło: http://statystyka.policja.pl

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.