środa, Czerwiec 19, 2019
Flesch Mazowsza

Rower miejski w Pruszkowie

Marcin Giziński Sierpień 10, 2017 Różności, Wiadomości

Już po wakacjach w Pruszkowie zostanie wprowadzony pilotażowy projekt systemu wypożyczalni rowerów miejskich. Jeżeli wypożyczalnie będą cieszyły się zainteresowaniem mieszkańców, władze miasta zamierzają uruchomić usługę Pruszkowskiego Roweru Miejskiego na kolejne lata.

Systemy rowerów miejskich cieszą się ogromną popularnością wśród mieszkańców Polski. Wypożyczalnie rozwijają nie tylko w największych miastach kraju, ale również chociażby w podwarszawskim Konstancinie, Grodzisku Mazowieckim czy Michałowicach.

Do tej pory władze Pruszkowa, mimo licznych petycji mieszkańców, do pomysłu wprowadzenia miejskiej wypożyczalni rowerów podchodziły ostrożnie. Jednak na początku lipca oficjalnie potwierdzono, że pilotażowy system roweru miejskiego zostanie wprowadzony tuż po wakacjach. System będzie obejmował cztery dwunastostanowiskowe stacje rowerowe każda na 8 rowerów. Do dyspozycji mieszkańców oddane zostaną 32 rowery miejskie.

Gdzie pojawią się wspomniane stacje? Miasto zaproponowało rejon stacji Warszawskiej Kolei Dojazdowej, teren przy studni oligoceńskiej na osiedlu Staszica – ul. Helenowska, Plac Kościuszki w dzielnicy Żbików oraz rejon elektrowni na Gąsinie – ul. Waryńskiego. Decydując się na te lokalizacje miasto uwzględniło m.in. lokalizację istniejących oraz planowanych do budowy ścieżek rowerowych, a także zasięg monitoringu miejskiego.

System ma być kompatybilny z systemem michałowickim, grodziskim, czy warszawskim. Użytkownicy będą mogli więc wypożyczyć rower w Pruszkowie, a oddać w innym mieście. System wypożyczalni rowerów miejskich przygotowuje firma zewnętrzna. Koszt, który poniesie miasto to około 150 tys. zł. To kwota, która obejmuje sprzęt i montaż stacji, a także udzielenie instruktażu w pierwszych dniach działania systemu przez pracowników wypożyczalni, którzy będą stacjonować przy punktach wypożyczeń.

Władze miasta planują uruchomienie pilotażowego projektu systemu wypożyczalni na dwa miesiące – od 3 września do 5 listopada.

– Jeśli system rowerów miejskich w trybie pilotażowym będzie cieszył się zainteresowaniem mieszkańców gmina planuje uruchomienie usługi Pruszkowskiego Roweru Miejskiego na kolejne lata – informuje Andrzej Kurzela, wiceprezydent Pruszkowa.

Tekst i foto:

Kinga Rochalska

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.