wtorek, 16 kwietnia, 2024
Flesch Mazowsza

CBA zatrzymało 18 osób

Marcin Giziński 28 lutego, 2020 Wiadomości Brak komentarzy do CBA zatrzymało 18 osób

Jakiś czas temu pisaliśmy o kosztownej kradzieży biżuterii w jednym z centrów handlowych w Wólce Kosowskiej. Tym razem, Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało tam 18 osób, które zaangażowane były w przestępstwo opiewające na kwotę prawie 9 miliardów złotych. Chodzi o działalność gospodarczą, w wyniku której przetransferowano zagranicę kolosalne pieniądze pochodzące z niezapłaconych podatków.

Zatrzymania miały miejsce 11 lutego i brało w nich udział prawie 300 funkcjonariuszy CBA, Straży Granicznej oraz Żandarmerii Wojskowej. W nielegalną działalność zaangażowanych było co najmniej 18 osób, a w ręce służb wpadli m.in. prezes krajowej instytucji płatniczej oraz pięć osób zarządzających firmą. Pozostałe osoby odpowiadały za transfer środków płatniczych poza granice kraju. Z informacji CBA wynika, że wciąż prowadzone są czynności sprawdzające oraz przeszukania ponad 60 domów oraz miejsc pracy.

Z dotychczasowych ustaleń śledczych wynika, że grupa przestępcza działała w ramach 26 firm na terenie Wólki Kosowskiej. Firmy zarządzane były przez obywateli krajów takich jak: Polska, Chiny, Ukraina czy Wietnam. Prawdopodobnie działalność na terenie Wólki prowadzona była od 2016 do 2019 roku, a w jej wyniku przetransferowano około 9 miliardów złotych. Środki te pochodziły z podatków, które nie zostały uiszczone.

Ustalono także, że oszustwa finansowe polegały również na zaniechaniu sprawozdań finansowych do KRS lub składaniu ich z fałszywymi danymi, które nie przystawały do realnych dochodów firm. Obecnie funkcjonariusze prowadzą czynności sprawdzające, których rezultatem będzie próba oszacowania strat Skarbu Państwa w postaci nieodprowadzonych podatków CIT i PIT.

Aneta Czarnecka
Fot.: CBA

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.