wtorek, 16 kwietnia, 2024
Flesch Mazowsza

Dzień Kobiet – jak się go obchodzi w Polsce i na świecie?

Dzień Kobiet to wciąż jedno z najczęściej wymienianych przez Polaków świąt, które celebrujemy. Jest ważne zarówno dla pań, jak i panów, którzy co roku najchętniej obdarowują je kwiatami. Ale skąd wzięła się ta tradycja i jaka jest historia tego święta?

Pierwszy raz Dzień Kobiet obchodzono w Stanach Zjednoczonych 28 lutego 1909 roku. Ten szczególny dzień został ustanowiony przez Socjalistyczną Partię Ameryki po zamieszkach i strajkach w Nowym Jorku. Niedługo później, w 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła Dzień Kobiet międzynarodowym świętem, którego celem było krzewienie idei walki o prawa kobiet oraz umacnianie przekonania o ich ważnej roli w społeczeństwie. Chciano także w ten sposób zwrócić uwagę na zasadność przyznania kobietom praw wyborczych, które – przypomnijmy – w Polsce zostały nadane w 1918 roku. Obywatelstwo kobiet w tamtych czasach nie było w Europie sprawą ani powszechną, ani oczywistą. Kobiety w Polsce otrzymały prawa wyborcze wcześniej niż w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji czy Szwajcarii. Jako datę święta wybrano wówczas dzień 8 marca, co jest kultywowane do dzisiaj.

Ale Dzień Kobiet to nie tylko zachodnioeuropejska tradycja. Obecnie obchodzi się je w wielu państwach na świecie: w Albanii, Algierii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Bułgarii, Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Laosie, Kazachstanie, Kirgistanie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie, Włoszech oraz Zambii.

Wspólnym jednak zwyczajem dla wszystkich szerokości geograficznych jest obdarowywanie pań kwiatami lub upominkami wraz z życzeniami. W Polsce szczególnie popularny w tym względzie jest tulipan, choć różnic kulturowych w tym zakresie nie brakuje. We Włoszech kobiety otrzymują gałązki akacji srebrzystej. Podobnie dzieje się w Rosji, gdzie akacji często towarzyszy czekolada. Tam Dzień Kobiet jest dniem wolnym od pracy. W Portugalii i Rumunii natomiast charakterystyczne są specjalne obiady dedykowane kobietom, które odbywają się wyłącznie w kobiecym gronie, bez towarzystwa mężczyzn. W Chinach paniom należy się pół dnia wolnego, a sklepy oferują wiele specjalnych promocji. Wietnam celebruje Dzień Kobiet dwa razy w roku – w marcu i październiku, a kobiety najczęściej dostają goździki. Na Wyspach Brytyjskich stawia się na edukację – propaguje się szerzenie wiedzy o kobietach i historii ich praw.

W niektórych krajach jest wręcz przeciwnie – święto jest zabronione. Tak dzieje się na przykład w Iranie. W 2007 roku policja pobiła ponad 100 osób, które chciały celebrować ten dzień. Zaaresztowano wtedy również wiele kobiet.

Niezależnie od form spędzania tego dnia oraz zwyczajów charakterystycznych dla regionu – wszystkim Paniom składamy najserdeczniejsze życzenia. Aby czuły się wyjątkowo nie tylko 8 marca.

Aneta Czarnecka
Fot.: Pixabay.com

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.