wtorek, 16 sierpnia, 2022
Flesch Mazowsza

Pamiętajmy o zmianach w prawie o ruchu drogowym

1 czerwca weszły w życie nowe przepisy związane z poruszaniem się w ruchu drogowym. Są to zmiany, które dotyczą nie tylko kierowców, ale również pieszych. Zapoznajmy się z najważniejszymi modyfikacjami.

Istotną zmianą jest ujednolicenie dozwolonej prędkości poruszania się w terenie zabudowanym bez względu na porę dnia do 50 km/h. Drugą ważną modyfikacją jest nakaz zachowania bezpiecznego odstępu na drogach szybkiego ruchu. Odstęp musi wynosić minimum połowę aktualnej prędkości, czyli przy 100 km/h – 50 m, 120 km/h – 60 m, 140 km/h – 70 m. Jedynym odstępstwem od tego prawa jest wykonywanie manewru wyprzedzania.

Zmianami objęci są również piesi, których będą obowiązywały dwie ważne aktualizacje. Pierwszą jest obowiązek kierującego pojazdem ustąpienia pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście dla pieszych lub znajdującego się na nim. Wymaga to zachowania szczególnej ostrożności w zbliżaniu się do pasów przede wszystkim kierowców. Nie oznacza to jednak swobody pieszego i nie zwalnia go z obowiązku zachowania czujności oraz zasady ograniczonego zaufania.

Drugą zmianą jest bezwzględny zakaz korzystania z urządzeń mobilnych typu telefon komórkowy podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych, wchodzenia na jezdnię oraz torowisko.

Zachęcamy do szczegółowego zapoznania się ze zmianami oraz zachowania szczególnej ostrożności podczas przemieszania się w ruchu drogowym.

(ak), Fot.: Pixabay

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.