sobota, 4 grudnia, 2021
Flesch Mazowsza

Plażówka na Stawach Walczewskiego

Od początku lipca trwają wakacyjne zmagania o Grand Prix Grodziska Mazowieckiego w siatkówce plażowej. Na Stawach Walczewskiego odbyły się już trzy sobotnie turnieje z całego cyklu, przed zawodnikami pozostały jeszcze finały.

Jak dotąd największą frekwencją cieszył się II turniej, łącznie wystartowało w nim 20 duetów damskich i męskich. Zawodniczki i zawodnicy przybywali do Grodziska z wszelkich bliższych i dalszych zakątków województwa mazowieckiego i sąsiedniego łódzkiego, pojawiły się nawet zawodniczki z odległego Zamościa.

Świetna organizacja

Podczas wszystkich dotychczasowych turniejów szczęśliwie dopisywała słoneczna, coraz bardziej upalna pogoda. W oczekiwaniu na swoją kolejność zawodnicy oddawali się więc intensywnemu, grupowemu plażowaniu na łonie natury, korzystając z niekwestionowanych zalet otoczenia na Stawach.

Wraz z ubiegłoroczną modernizacją Stawów Walczewskiego warunki do gry w siatkówkę plażową znacząco zyskały na atrakcyjności, zwiększyła się ilość boisk i walory rekreacyjne całego kompleksu. Niemniej część zawodników od kilku już lat przyjeżdża na turnieje siatkówki plażowej do Grodziska, jeszcze w poprzedniej odsłonie, podkreślając świetną organizację tutejszych zawodów.

Rosnący prestiż

Siatkówka plażowa zupełnie niedawno, bo dopiero w latach 90-tych, została zakwalifikowana jako dyscyplina olimpijska. W Polsce od ok. 10 lat coraz bardziej zyskuje na popularności, choć niegdyś uchodziła za dyscyplinę znacząco mniej prestiżową niż jej odmiana halowa, obecnie to nastawienie się zmienia.

W wielu większych czy mniejszych miejscowościach powstają boiska do siatkówki plażowej, wymagające specjalnego piaszczystego podłoża. To z jednej strony przyczynia się do popularyzacji tego sportu, z drugiej jednak powoduje rozproszenie, Zawodnicy rozjeżdżają się po różnych turniejach, wybierając te bardziej prestiżowe, na innych odbywających się w tym samym terminie spada więc frekwencja.

Zawodowcy górą

Chociaż tego typu towarzyskie turnieje jak w Grodzisku adresowane są do wszystkich miłośników plażówki, de facto jakiekolwiek laury zdobyć mogą ci, którzy regularnie trenują siatkówkę w ciągu całego roku na hali i od razu przystąpią do treningów siatkówki plażowej w sezonie letnim. Na piachu bardzo ważne jest przygotowanie kondycyjne: piaszczyste podłoże jest bardzo wymagające, trudno po nim biegać i trudno się wybić do piłki, a jednocześnie obaj zawodnicy znajdują się cały czas w ruchu na całej powierzchni boiska.

Doświadczenie i ogranie

W siatkówce plażowej bardzo ważne jest doświadczenie. Dopiero ono pozwala nabyć umiejętności przeglądu tego, co się dzieje na boisku w ułamku sekundy, tak aby nie dać się zaskoczyć przeciwnikowi i zdążyć zareagować. Takiej zdolności przewidywania, szybkości i trafności oceny zamiarów przeciwnika nabiera się z czasem, wraz z „ograniem” na boisku. Tak więc sama kondycja, nabyta choćby podczas uprawiania innej dyscypliny sportowej, w plażówce nie wystarczy.

Finał rozgrywek w siatkówkę plażową w ramach Grand Prix Grodziska odbędzie się 18 sierpnia. Miejmy nadzieję, że pogoda będzie piękna jak dotąd, aczkolwiek zawodnicy z równą skutecznością stawią czoła również w razie deszczu i wiatru. Niedogodności pogodowe są przecież w tą dyscyplinę wpisane.

Tekst i foto: (PS)

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.