wtorek, 16 kwietnia, 2024
Flesch Mazowsza

Dojenie krowy, palmy wielkanocne i króliki

W sobotę 17 marca w Szkole Podstawowej nr 1 w Brwinowie odbył się, można rzec, widowiskowy Kiermasz Wielkanocny. Frekwencja była ogromna, a ilość przedświątecznych atrakcji imponująca. Środki pozyskane z kiermaszu przeznaczone będą na nagrody w szkolnych konkursach.

W wyjątkowo przestronnym hallu szkolnym zakupić można było porcje smacznych i pięknie dekorowanych domowych ciast, na wynos lub do spożycia w zaimprowizowanej kawiarence. Mamy i ojcowie robili na miejscu gofry i słodkie naleśniki, nie zabrakło kawy, herbaty, soków.

Wzrok przyciągały piękne palmy wielkanocne oraz ozdoby świąteczne, w ilości zdolnej zaopatrzyć niemal pół Brwinowa.

Moc atrakcji

Wśród nich królowały amatorsko i wdzięcznie wykonane przez dzieci motywy jajek wielkanocnych i zajączków, można było kupić również rozliczne ozdoby świąteczne o bardziej profesjonalnym charakterze. Bez wątpienia jedną z czołowych atrakcji kiermaszu była sztuczna krowa, do której ustawiała się kolejka chętnych do dojenia, oraz żywe króliki-miniaturki w klatce, podobnie jak krowa oblegane przez najmłodszych.

Licytowano przedmioty oraz usługi: co okazalsze palmy wielkanocne, książeczki Doroty Gellner z autografami pisarki, usługę upieczenia wspaniałego tortu na dowolną okazję przez jedną z mam oraz przejazd maluchem należącym do burmistrza Arkadiusza Kosińskiego, z nim w roli obwożącego. Jak widać, fantazji i pomysłowości w zdobywaniu funduszy mieszkańcom Brwinowa nie brakuje.

Stołówkowe rewolucje

W szkolnej stołówce dzieci oddawały się z zapałem przedświątecznym warsztatom kulinarnym: wyrabianiu i wałkowaniu surowego ciasta oraz formowaniu i zdobieniu ciasteczek, wedle fantazji i kolorów posiadanych lukrów i posypek. Pieczenie uformowanych ciasteczek odbywało się na bieżąco w szkolnej kuchni, pod kontrolą dorosłych.

W salkach przyległych do hallu trwały przedświąteczne warsztaty plastyczne: malowanie buziek i rąk w wielkanocne motywy, robienie kolejnych palm, zdobienie jajek metodą decoupage, posypywanie wielkanocnych rysunków kolorowym piaskiem i wyklejanie baranków popcornem.

Dziecięce targowisko

Na antresoli ponad hallem rozłożył się Targ Przydasiów, który wrósł już w tradycję Brwinowa. Tym razem wystawcami były dzieci, dlatego nabyć można było klocki Lego, samochodziki, pluszaki, stroje karnawałowe i różne gry, czyli to co dzieci lubią najbardziej.

Korzystając z dużej frekwencji na kiermaszu zaprezentowało się również brwinowskie koło Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Warto w tym miejscu więc poinformować, że z okazji planowanych tegorocznych „Otwartych Ogrodów” Towarzystwo ogłosiło już konkurs na najciekawszy strój sprzed 2 tysięcy lat – z czasów, gdy na terenie Brwinowa i okolic zamieszkiwała społeczność, która pozostawiła po sobie znane brwinowianom dymarki. Więcej informacji odnośnie konkursu i stroju zasięgnąć można w TOnZ, tel. 22 729 50 34 lub mailowo: TOnZBrwinow@gmail.com

Tekst i foto: Sylwia Pańków

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.