wtorek, 16 kwietnia, 2024
Flesch Mazowsza

Wielkanoc inaczej

Marcin Giziński 12 kwietnia, 2023 Kultura Brak komentarzy do Wielkanoc inaczej

Święta Wielkiej Nocy tuż tuż. Każdy przygotowuje się wedle swoich rodzinnych i regionalnych tradycji. Malowanie jajek, święcenie koszyczka i polewanie się wodą to jedne z najczęściej stosowanych zwyczajów. A jak to jest w innych regionach Polski?

Pucheroki to zwyczaj wywodzący się z okolic Krakowa. Polega na wygłaszaniu oracji (najczęściej żartobliwych) przez młodych chłopców w Niedzielę Palmową. Twarze mają pobrudzone sadzą, ubierają się w kożuchy, a na głowy zakładają wysokie stożkowe czapki, przyozdobione kolorowymi bibułkami.

Palenie Judasza z kolei to zwyczaj typowy głównie dla rejonu Małopolski, gdzie zwykle w Wielką Środę lub w Wielki Czwartek topi lub wiesza się kukłę Judasza. Wydarzenie przypomina popularne topienie Marzanny. Jest to symboliczne nawiązanie do biblijnego opisu zdrady Jezusa przez Judasza i ma to oznaczać karę za zdradę. Kukła jest zazwyczaj ze słomy, ubrana w podarte ubrania.

Tradycje wielkanocne kształtowały się w Polsce przez wiele wieków. Obecnie obchodzimy je ze względów obyczajowych, jednak dawniej ludzie wierzyli, że ich kultywowanie zapewni szczęśliwe i dostatnie życie. Bez względu na pierwotne źródła warto powspominać przynajmniej niektóre z nich. Podczas przygotowań do świąt warto poczytać o mniej znanych obrządkach. To wspaniały sposób na uczczenie pięknych i długoletnich tradycji związanych z Wielkanocą.

M. Ksit, Fot.: Pixabay

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.