wtorek, 16 sierpnia, 2022
Flesch Mazowsza

Znicz Pruszków zarobi na awansie Lewego

O ile zamiary Roberta Lewandowskiego urzeczywistnią się w związku z planowanym przejściem z Bayernu Monachium do FC Barcelony, zyskają na tym również byłe kluby, w których grał piłkarz. Należy do nich m.in. Znicz Pruszków. Prognozuje się, że kwota, którą klub zarobi, jest bardzo wysoka.

W ostatnim czasie dużo mówi się o tym, że Robert Lewandowski liczy na transfer do FC Barcelony. Ten kataloński klub musiałby „wyłożyć na stół” około 50 mln euro. Jak to możliwe, że na transferze miałyby zyskać także uprzednie, mniejsze kluby? Wszystko za sprawą Solidarity Contribution.

FIFA kilka lat temu wprowadziła przepis, na mocy którego wspierane mają być kluby, w których szkolili się zawodnicy. Zgodnie z zasadami, 5 proc. kwoty transferowej jest rozdzielane między kluby, w których dany zawodnik grał miedzy 12. a 23. rokiem życia. Do 2020 roku kwota była wypłacana tylko, gdy spełnione zostały warunki jednoczesnej zmiany klubu i ligi. Obecnie wymóg dotyczący zmiany ligi nie jest już konieczny.

Zespół, w którym dany gracz szkolił się między 12. a 15. rokiem życia dostaje 5 proc. kwoty z Solidarity Contribution za każdy rok. W przypadku kolejnych lat jest to już 10 proc. ogólnej kwoty. Dzięki tym liczbom łatwo można wyliczyć, że jeśli transfer dokona się i kwota wypłacona przez FC Barcelonę wyniesie 50 mln euro, to kwota do rozdzielenia z Solidarity Contribution wyniesie 2,5 mln euro.

Kwota ta zostanie rozdzielona na sześć klubów, w których Robert Lewandowski trenował do 23. roku życia. Część przypadnie również pruszkowskiemu Zniczowi. Mowa tu o kwocie około 2,3 mln zł.

MK, Fot.: Facebook/Robert Lewandowski

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.