niedziela, 26 czerwca, 2022
Flesch Mazowsza

WOJSKO. Kolejna odsłona DEFENDER-Europe 22 z udziałem mazowieckich terytorialsów  

Wojsko wybudowało most na Wiśle, przez który przeprawili się żołnierze biorący udział w największych w tym roku ćwiczeniach wojsk amerykańskich w Polsce: DEFENDER – Europe 22. Przeprawę zabezpieczali m.in. żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Przez jedną z najtrudniejszych do pokonania rzek przeprawiały się w czwartek i piątek ciężkie pojazdy wojskowe z trzech krajów. Tak zwany most wstęgowy złożyły polskie wojska inżynieryjne. Własne elementy przeprawy wykorzystali także Amerykanie i Szwedzi. Żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w ramach wspólnych ćwiczeń m.in. zabezpieczali miejsce przeprawy oraz wystawali posterunki.

Na drugi brzeg Wisły przejechały m.in. polskie kołowe transportery opancerzone Rosomak, francuskie wozy piechoty VBCI oraz Panhard PVP, a także amerykańskie czołgi Abrams.

DEFENDER-Europe-22

Ćwiczenie DEFENDER-Europe 22 służy podniesieniu bezpieczeństwa wschodniej flanki sojuszu oraz przećwiczeniu – zgodnie ze standardami obowiązującymi w NATO – procedur użycia wojsk oraz ich adaptacji wobec nowych wyzwań współczesnego pola walki i odstraszeniu potencjalnego agresora.

DEFENDER-Europe 22 należy do serii cyklicznych szkoleń defensywnych, nie są one wymierzone przeciwko żadnemu państwu i nie mają związku z obecną sytuacją geopolityczną w regionie. Narodowy i międzynarodowy proces planowania do nich rozpoczął się w 2021 roku.

-To już kolejne ćwiczenia, w ramach których możemy przećwiczyć współdziałanie z kolegami z wojsk operacyjnych i sojuszniczych. Dla żołnierzy to możliwość przetrenowania procedur, które do tej pory szlifowaliśmy na poligonach i placach ćwiczeń – mówi płk Witold Bubak – dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Polskę, jako jedno z państw-gospodarzy DE22, reprezentują m.in. żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, 10. Brygady Kawalerii Pancernej, 17. Brygady Zmechanizowanej, 12. Brygady Zmechanizowanej czy 5. Pułku Chemicznego oraz samoloty F-16 z 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, Su-22 z 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, samoloty transportowe z 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego oraz śmigłowce Mi-24 z 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych. 

Marlena Rosłaniec
Zespół Prasowy
6 MAZOWIECKA BRYGADA
OBRONY TERYTORIALNEJ

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.