wtorek, 22 czerwca, 2021
Flesch Mazowsza

Ponad 220 nowych żołnierzy

Rekordowa liczba nowych żołnierzy zasili szeregi 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Trwa szkolenie podstawowe i wyrównawcze, w którym bierze udział 222 osoby z terenu całego południowo-zachodniego Mazowsza.

W kwietniu 2018 roku po raz pierwszy 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej zorganizowała szkolenie dla ochotników chcących wstąpić w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej. Dokładnie 3 lata później rozpoczęło się kolejne, wyjątkowe – bo rekordowe jeśli chodzi o liczbę uczestników szkolenie. 10 kwietnia mury jednostek wojskowych przekroczyło 111 żołnierzy.

Ze względu na reżim sanitarny i dużą ilość ochotników, po raz pierwszy w naszej historii szkolenie zostało podzielone i odbywa się równolegle w dwóch miejscach. Za 16-dniowe szkolenie podstawowe w Radomiu odpowiedzialny jest 62 batalion lekkiej piechoty. Drugie ze szkoleń odbywa się w Pomiechówku, a prowadzi je 65 batalion lekkiej piechoty.

Swoją wojskową służbę rozpoczęło m.in. małżeństwo z powiatu radomskiego i rodzeństwo z powiatu nowodworskiego. Najmłodsza osoba ma 18 lat a najstarsza 51 lat. Wśród ochotników jest m.in. utytułowany zawodnik MMA, rekonstruktor historyczny i były policjant.

Do ochotników, którzy przebywają na poligonie od siedmiu dni, 18 kwietnia 2021 r. dołączyła ponad setka nowych osób. To rezerwiści, którzy przysięgę wojskową mają już za sobą, a na poligonie będą doskonalić tylko swoje wojskowe rzemiosło.

Teraz przyszli żołnierze 6 Mazowieckiej BOT szlifować swoje umiejętności taktyczne i strzeleckie. Największy nacisk podczas szkolenia położony jest na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz przetrwania. Ważnymi elementami jest również pomoc przedmedyczna i topografia.

Szkolenie podstawowe i wyrównawcze zakończy się uroczystym apelem, na którym żołnierze wypowiedzą słowa roty przysięgi. Uroczystość odbędzie się 24 kwietnia w Pomiechówku oraz 25 kwietnia w Radomiu. Nałożone obostrzenia epidemiczne spowodowały, że również tym razem przysięga będzie zamknięta dla rodzin i gości.

Marlena Rosłaniec 
Rzecznik Prasowy
6 MAZOWIECKA BRYGADA
OBRONY TERYTORIALNEJ

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.