czwartek, 6 maja, 2021
Flesch Mazowsza

Wkrótce rondo im. WOŚP w Grodzisku?

Do urzędu w Grodzisku Mazowieckim wpłynął, w ostatnim czasie wniosek grupy grodziskich „zielonych”. Postulują oni zmianę nazwy ronda na skrzyżowaniu ul. Armii Krajowej i Elizy Orzeszkowej. Wedle ich inicjatywy rondo miałoby nosić imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Pomysłodawcy na swoim fanpage’u na Facebooku uzasadniają: „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to niewątpliwie jedno z najpiękniejszych ruchów społecznych współczesnej Polski. Dzięki pracy wolontariuszy, hojności darczyńców i zaangażowaniu całego sztabu fundacji na stałe wpisali coroczną zbiórkę w kanon tradycji milionów Polaków. Ta piękna inicjatywa międzypokoleniowa i ponad podziałowa pokazuje, że znacznie więcej nas łączy, niż dzieli. Akcja uwypukla najpiękniejsze cechy ludzkie: empatia, wrażliwość i chęć troski o innych”.

Dlaczego WOŚP?

W piśmie, który trafił do grodziskiego urzędu wpisane są również główne osiągnięcia ruchu Jurka Owsiaka. Wyliczają: ponad 1,3 miliarda złotych na sprzęt medyczny; zakup 65 200 nowoczesnych urządzeń medycznych, przebadanie 6 529 902 noworodków na okoliczność wad słuchu (niemal 100% populacji noworodków); wyposażenie 325 oddziałów neonatologicznych w 554 urządzenia Infant Flow; stworzenie 21 centrów leczenia retinopatii, przebadanie 254 919 wcześniaków i uratowanie wzroku 10 692 z nich; zakup dla najmłodszych dzieci 2 978 osobistych pomp insulinowych; szkolenia pierwszej pomocy z użyciem defibrylatora w amerykańskim systemie AHA. Kursy ukończyło prawie 10 tysięcy osób.

Grodzisk nie jest pierwszy

Grodzisk Mazowiecki nie byłby pierwszym miastem, w którym pojawiłoby się rondo im. WOŚP. Podobne miejsca znajdują się w Białej Podlaskiej, Kołobrzegu, Białymstoku oraz na Ursynowie w Warszawie.

– Projekt opracowali sympatycy i członkowie grodziskiego koła Partii Zielonych. Popieram całym sercem. Myślę, że jest to fantastyczna inicjatywa, która będzie się cieszyła dużym poparciem lokalnego społeczeństwa. Ostateczna decyzja jednak leży po stronie burmistrza oraz rady miejskiej – komentuje Mirosław Kaznowski, współprzewodniczący grodziskiego koła Partii Zieloni.

(ak), Fot.: grodzisk news.pl

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.