piątek, 22 października, 2021
Flesch Mazowsza

Grodziski jarmark online

Święta już niebawem, a wraz ze Świętami obowiązek zorganizowania prezentów dla najbliższych oraz uzupełnienia ozdób świątecznych. Amatorzy zakupów internetowych, a zarazem miłośnicy rękodzieła znajdą coś dla siebie w naszej lokalnej przestrzeni wirtualnej. Na stronie internetowej grodziskiego Centrum Kultury do 20 grudnia funkcjonuje Wielowymiarowy Jarmark Świąteczny.

Czym jest właściwie „jarmark”? Nazwa pochodzi z niemieckiego – Jahrmarkt i oznacza „targ doroczny”. Tradycja jarmarku, podobnie jak targu, sięga średniowiecza. W przeciwieństwie do targu odbywającego się w rytmie tygodniowym (raz lub dwa razy w tygodniu) jarmarki odbywały się w rytmie rocznym, raz, dwa, maksymalnie trzy razy do roku.

Od święta

Od początku istnienia jarmarki organizowano przy okazji wybranego święta kościelnego, np. jarmarki dominikańskie przy okazji świąt św. Dominika i św. Jacka. W wiekach średnich jarmarki były wydarzeniami handlowymi o ponadlokalnym, ważnym znaczeniu – były wielkimi targami handlu głównie hurtowego, na które ściągali kupcy z najodleglejszych stron Europy czy Wschodu, oferując i kupując towary kluczowe. Zjeżdżali też szlachetnie urodzeni, a bywało, że nawet sam król. W roku 1310 na Jarmark św. Dominika w Gdańsku zjechali też niestety Krzyżacy, łupiąc stragany i mordując kupców i kupujących. Dzisiejszy jarmark jest reliktem tej wielowiekowej tradycji, obecnie o charakterze lokalnym lub kameralnym, wybitnie pokojowym i poniekąd w rodzaju festynu, i oczywiście opartym na sprzedaży detalicznej.

Eko-arcydzieła – rękodzieła

Wracając więc do sprzedaży detalicznej, co można kupić na grodziskim Wielowymiarowym Jarmarku Świątecznym online? Oferta jest rękodzielnicza, ekologiczna, artystyczna – bardzo atrakcyjna wizualnie i unikalna. Oferowane wyroby uzdolnionych rąk warto pooglądać choćby dla czystej przyjemności, bo cieszą oczy – i może znajdziemy dla nich adresata, którego też zachwycą pod choinką?

Królują materiały naturalne w ich bogactwie, czyli drewno i juta, wypalana ceramika i szkło dichroiczne, kamienie naturalne, minerały i perły, jedwab malowany – i nie tylko. Jest przebogata oferta biżuterii artystycznej, której nie ma sensu tu opisywać, natomiast trzeba dokładnie obejrzeć wzory, bo są piękne i różnorodne. Są wyroby galanteryjne, np. portmonetki i rękawiczki artystyczne.

Świąteczne drobiazgi

Aniołki-zawieszki na choinkę wykonane bardzo dziś lubianą techniką makramy oraz anioły ceramiczne wyglądające jak małe ekspresyjne rzeźby. Świece nie dość, że zapachowe, to przybierają kształt ośnieżonej choinki, bombki z ornamentem lub bukieciku różanego w czterech kolorach do wyboru. Są dekoracje świąteczne wykonane techniką quillingu lub scrapowe kalendarze adwentowe, w których trzeba samemu ukryć czekoladki i zadania świąteczne dla dzieci.

Cytrynowe konfitury w dziesięciu odmianach smakowych od „Cytrynowych Królowych” albo rzemieślniczo wypalane kawy z Ameryki Południowej. Są wianki bożonarodzeniowe do dekoracji drzwi, a także poduszki pod głowę wypełnione ziołami – uspokajająco-nasenne lub inhalacyjne na katar.

Również suche termoforki wypełnione pestkami wiśni. I oczywiście niepowtarzalne kartki świąteczne, którymi ucieszymy lub zaskoczymy daleką rodzinę. To jeszcze nie wszystko, jednym słowem – trzeba koniecznie wejść na stronę CK Grodzisk Maz. https://HYPERLINK „https://www.centrumkultury.eu/”www.centrumkultury.eu, zajrzeć na jarmark i dokonać świątecznych wyborów.

Sylwia Pańków

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.