wtorek, 16 kwietnia, 2024
Flesch Mazowsza

Region przygotowany na koronawirusa

W związku z pierwszym przypadkiem koronawirusa na terenie Polski, wojewoda mazowiecki ogłosił stan podwyższonej gotowości w 59 placówkach szpitalnych na terenie Mazowsza. Wśród najlepiej przygotowanych jednostek do ewentualnego zagrożenia wirusem znajdują się Szpital Zachodni w Grodzisku Mazowieckim oraz Szpital Kolejowy w Pruszkowie.

Napięta sytuacja w Europie spowodowana rozszerzaniem się zasięgów wirusa z Chin oznacza wyższą mobilizację na wypadek pojawienia się ewentualnych chorych. Stan wysokiej gotowości oznacza, że placówki mają możliwość w szczególnym trybie zwiększenia liczby łóżek zakaźnych, aby w nadzwyczajnej formie utworzyć oddział zakaźny. Sytuacja zakłada również natychmiastową reakcję szpitala w postaci zwiększenia liczby personelu w zależności od okoliczności.

Przygotowanie mazowieckich placówek

We wtorek, 3 marca odbyło się spotkanie radnych Sejmiku Województwa Mazowieckiego, na którym zapadły zasadnicze decyzje w sprawie przygotowania mazowieckich placówek na przyjęcie potencjalnych zakażonych wirusem.

– Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi placówkami i monitorujemy stan przygotowań na wypadek wystąpienia zakażeń koronawirusem. Oczywiście, sytuacja wymaga pełnego zaangażowania wszystkich podmiotów i pełnej współpracy ze stroną rządową, która odpowiada za działania – zaznacza marszałek Adam Struzik.

Obowiązują procedury

Uczestnikiem spotkania był m. in. dr hab. n. med. Andrzej Horban, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych oraz zastępca dyrektora ds. medycznych Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.

– Dzięki wsparciu marszałka województwa, który sam jest lekarzem, szpitale marszałkowskie są w bardzo dobrym stanie i są w pełni przygotowane na przyjęcie ewentualnych chorych – podkreślił prof. Andrzej Horban.

Z dotychczasowych doniesień szpitali w regionie wynika, że placówki zobowiązane są do przestrzegania jasno określonych procedur postępowania w przypadku zgłoszenia się pacjenta, u którego podejrzewa się obecność koronawirusa. Szpitale zapewniają, że wyposażone są w stosowny sprzęt konieczny do udzielenia pomocy choremu. Informują również, że mają niezbędne materiały higieniczne oraz zabezpieczające przed rozprzestrzenieniem się wirusa na terenie placówki.

Braki w hurtowniach medycznych

Martwiący jest jednak coraz większy niedobór potrzebnych środków w hurtowniach medycznych:

– Niestety, nasze zaniepokojenie budzą braki w hurtowniach, szczególnie pakietów indywidualnej ochrony biologicznej oraz masek z filtrem hepa. Oczekiwanie na dostawy innych materiałów ochronnych wydłuża się. W związku z tym nasze szpitale wystąpiły z wnioskiem do Ministerstwa Zdrowia o udostępnienie kombinezonów ochronnych oraz masek ochronnych z filtrem FFP-3 z rezerw strategicznych – zaznacza członek zarządu Elżbieta Lanc.

Wiadomo także, że Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” w Warszawie prowadzi działania w celu zapewnienia dodatkowego wyposażenia. Zwróciła się w tym celu do wojewody mazowieckiego z prośbą o dostarczenie ambulansu sanitarnego, zestawów przeznaczonych do transportu pacjenta zakażonego oraz urządzeń do dezynfekcji.

Aneta Czarnecka
Fot.: Pixabay.com

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.