wtorek, 16 kwietnia, 2024
Flesch Mazowsza

Jest rekord! WOŚP ogłosiła wyniki zbiórki 2020

Są już wyniki zbiórki 28. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Znów padł rekord – tym razem zabrano ponad 186 milionów złotych! Do tego sukcesu przyczynili się także wolontariusze z naszego regionu.

WOŚP zagrała w tym roku pod hasłem „Wiatr w żagle”. Celem było podniesienie standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej.

– Ze względu na trwające rozliczenie akcji, każdorazowo kwota deklarowana i ostateczny wynik Finału różnią się. Dla przykładu 27. Finał WOŚP zakończony został kwotą deklarowaną 92 143 798 zł, a ostatecznie zebrane zostało 175 938 717,56 zł – wyjaśniał w styczniu Krzysztof Dobies, rzecznik prasowy Fundacji WOŚP.

Datki zbierano nie tylko w Polsce, ale również poza granicami kraju. Odstępstwem od reguły jest przykład Australii. Stamtąd pieniądze nie wróciły do Polski. WOŚP podjął decyzję, że zostaną one przeznaczone na walkę z pożarami na tym kontynencie.

Ostateczna i dokładna kwota zbiórki w 2020 roku to 186 133 610,66 zł! To prawie 9 milionów więcej niż w ubiegłym roku.

– Tego nie da się wymazać. To ogromna suma, którą przeznaczymy na zakup sprzętu medycznego. Już nasi eksperci rozmawiają ze szpitalami, z lekarzami – powiedział Jerzy Owsiak na konferencji podsumowującej finał. – Nie byłbym sobą, gdybym w tym miejscu nie powiedział, że 186 miliony zł wobec 2 miliardów zł przeznaczonych na telewizje państwową, to jest cząstka. To jest niecałe 10 procent tych 2 miliardów zł, które będą wydane na telewizję w ciągu roku. Telewizja nie leczy. Telewizja bawi. Telewizja informuje. Telewizja ma taki cel. Nie mam nic przeciwko takiej telewizji. Telewizja nie leczy, leczą lekarze, którzy za pomocą urządzeń kupionych za 1/10 tej sumy będą ratować nasze życie i zdrowie – dodał.

Sztaby z naszego regionu również dzielnie wspierały zbiórkę pieniędzy. Nie brakowało chętnych do spacerowania z puszkami, ale również darczyńców. Mazowsze pokazało, że ma wielkie serce otwarte na pomoc innym. Dziękujemy!

Aneta Czarnecka
Fot.: www.wosp.org.pl

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.