niedziela, 26 września, 2021
Flesch Mazowsza

Trudny los bezpańskich zwierząt

Prokuratura Rejonowa w Garwolinie postawiła zarzuty znęcania się nad zwierzętami właścicielowi schroniska Happy Dog w Nowej Krępie w gminie Sobolew – czytamy w serwisie Garwolin.pl. Jest to ważna informacja dla naszego regionu, ponieważ umowę ze wskazanym schroniskiem ma podpisaną również Grodzisk Mazowiecki. Jaką procedurę wobec ujawnionych informacji podejmie miasto?

Sprawa znęcania się nad zwierzętami w sobolewskim schronisku wyszła na jaw na przełomie 2017 i 2018 roku. O niewłaściwym traktowaniu podopiecznych zaczęli głośno mówić wolontariusze, odbywający tam praktykę.

Wskazywano na zaniedbywanie opieki weterynaryjnej, brak dostępu do wody, dręczenie zwierząt, głodzenie oraz niewłaściwe warunki przetrzymywania psów i kotów. Wówczas właściciel schroniska Marian D. odpierał stawiane mu zarzuty i zapewniał o najwłaściwszej opiece nad zwierzętami.

Fundacja Złap Dom oraz Fundacja Mondo Cane postanowiły złożyć zawiadomienie w lutym 2018 roku o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do garwolińskiej prokuratury. Postępowanie w tej sprawie zostało umorzone na jakiś czas, jednakże w lipcu ubiegłego roku wznowiono je.

Na portalu eGarwolin.pl czytamy: „Jak informuje prokurator rejonowy w Garwolinie Leszek Wójcik, zarzuty znęcania się nad zwierzętami (art. 35 ust. 1a Ustawy o ochronie zwierząt) zostały postawione właścicielowi schroniska Happy Dog postanowieniem z dnia 28 października. Zarzuty zostały ogłoszone w minionym tygodniu (w połowie listopada – przyp. red.). Zgodnie z prawem, osoba, która dopuszcza się takiego czynu podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

Sprawa na pierwszy rzut oka odległa dla naszego regionu okazuje się być zasadnicza dla włodarzy Grodziska Mazowieckiego. Miasto ma bowiem podpisaną umowę ze schroniskiem Happy Dog i porzucone zwierzęta z grodziskiej gminy przekazywane są do Sobolewa. Zapytany o sprawę burmistrz Grodziska, Grzegorz Benedykciński komentuje:

-Rzeczywiście jeśli w grę wchodzą tego rodzaju zarzuty prokuratorskie, sprawa jest dla nas trudna i niefortunna. Muszę skonsultować z prawnikami możliwości jej rozwikłania.

Na portalach społecznościowych trwa dyskusja na temat przyszłości bezpańskich zwierząt z Grodziska i okolic. Mieszkańcy domagają się rozwiązania umowy ze schroniskiem. Pojawia się także sugestia: „Tak duża gmina powinna mieć swoje schronisko” – komentuje jedna z zainteresowanych.

Jak potoczą się losy schroniska w Sobolewie? Czy włodarze Grodziska Mazowieckiego odniosą się do zarzutów pod adresem Happy Dog? Będziemy śledzić postępowanie w tej sprawie.

Aneta Czarnecka
Fot.: Pixabay.com

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.