wtorek, 16 sierpnia, 2022
Flesch Mazowsza

Święta – czas spotkań z bliskimi

Ponad połowa Polaków widzi w świętach Bożego Narodzenia możliwość spędzenia czasu w gronie rodzinnym, jedna piąta podkreśla wymiar religijny. Jakie zwyczaje są ważne dla Polaków, a jakie tradycje zdają się zanikać?

To, co nas łączy w obchodzeniu świąt Bożego Narodzenia to zwyczaj śpiewania kolęd, wysyłanie SMS-ów z życzeniami czy odwiedzanie grobów bliskich zmarłych. Zdecydowana większość Polaków przygotowuje także tradycyjną liczbę potraw wigilijnych, a pod obrus wkłada siano – to mówią o nas statystyki Centrum Badań Opinii Publicznej.

Choć w świetle statystyk, tradycje ściśle związane z religią chrześcijańską z roku na rok cieszą się coraz mniejszą popularnością, czas spotkania przy jednym stole jest dla Polaków niezwykle ważny. Poza walorami rodzinnymi, szczególnie istotne są zwyczaje przenoszone od pokoleń. Z deklaracji Polaków wynika, że w niemal wszystkich polskich domach kultywuje się zwyczaj składania sobie życzeń, dzielenia się opłatkiem oraz spożywania typowych wigilijnych potraw. Niesłabnącą popularnością cieszy się również zwyczaj oczekiwania na pierwszą gwiazdkę.

Z roku na rok mniej powszechne zdają się być w domach Polaków zwyczaje ściśle religijne, takie jak odczytywanie fragmentu Pisma Świętego i odmawianie modlitwy, udział w Pasterce oraz przystępowanie do spowiedzi.

Coraz bardziej wyraźny jest także zwyczaj wybierania przez Polaków wyjazdów świątecznych. Ci, którzy decydują się na takie rozwiązanie argumentują to faktem, że chcą uciec przed świątecznym pośpiechem oraz obowiązkami związanymi z przygotowywaniem. Z badań wynika jednak, że bożonarodzeniowe podróże Polaków to nie ucieczka przed tradycją, lecz przed presją, sprawiającą wrażenie, że ten magiczny czas musi być perfekcyjny. Zdecydowana większość osób, które decydują się na świąteczną wycieczkę wybiera wypoczynek w Polsce i to całą rodziną, najchętniej w górach, gdzie jest większa szansa na śnieg i zimową oprawę.

Niezależnie jednak od tego, jaki wariant świąteczny wybieramy oraz czy jest on tradycyjny czy też nieco bardziej wypoczynkowy, niech ten czas będzie dla wszystkich momentem refleksji, możliwością spotkania z bliskimi oraz spędzenia czasu w spokojnej atmosferze.

Aneta Czarnecka

Aneta Czarnecka
Fot.: Pixabay.com

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.