niedziela, 26 września, 2021
Flesch Mazowsza

Milanowskie „Cienie” Wojciecha Chmielarza

Milanowska Miejska Biblioteka Publiczna gościła Wojciecha Chmielarza, autora powieści kryminalnych, laureata literackiej Nagrody Wielkiego Kalibru, przyznawanej corocznie za najlepszą polską powieść kryminalną lub sensacyjną. Akcja najnowszej jego powieści zatytułowanej „Cienie” zakorzeniona jest w Milanówku.

Wojciech Chmielarz opowiadał o swojej drodze zawodowej, która poprzedziła jego sukcesy na polu literatury kryminalnej. Zajmując się m.in. dziennikarstwem śledczym czy współpracując w ramach obowiązków zawodowych z byłymi policjantami miał możliwość obserwować ich styl pracy, sposób bycia, metody działania, zapoznać się z analizą kryminalistyczną. Te wieloletnie doświadczenia i obserwacje z życia wzięte znajdują wyraz w fabule jego powieści i charakterystyce bohaterów.

Autor przyznaje, że powieść kryminalna rządzi się jednak własnymi prawami i rzeczywistość nie zawsze jest tak spektakularna i efektowna, jak wydarzenia przedstawiane w książce. Mistrzem Wojciecha Chmielarza jest klasyk amerykańskiej powieści kryminalnej Raymond Chandler.

Zakotwiczenie akcji „Cieni” w Milanówku wynika z faktu, że autor wielokrotnie bywał w „mieście-ogrodzie” odwiedzając tu przyjaciół. Bywając na ogrodowych przyjęciach i grillach, spacerując po milanowskich uliczkach zwrócił uwagę na kontrasty charakterystyczne dla okolicy. Nowe lub pieczołowicie odremontowane domy i wille przeplatają się ze starymi, zaniedbanymi, które pozostają od lat w niezmienionym stanie. Ten kontrast intryguje, uruchamia wyobraźnię, skłania do zadawania pytań, kto mieszka w tych domach i jak sąsiedzi z tych różnych światów żyją obok siebie.

Milanowian i miłośników powieści kryminalnych zachęcamy zatem do sięgnięcia po lekturę „Cieni”, aby zobaczyć jak milanowskie realia stają się tworzywem poczytnej literatury.

Sylwia Pańków

Fot. Dawid Kosecki

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.