wtorek, 22 czerwca, 2021
Flesch Mazowsza

ZDROWIE. Bezbarwny, bezzapachowy, cichy zabójca – tlenek węgla

Sezon grzewczy nadciąga wielkimi krokami, a wraz z nim ryzyko zatrucia tlenkiem węgla potocznie zwanym czadem. W okresie jesienno – zimowym w wielu domach, w których urządzenia grzewcze i przewody kominowe są wadliwe lub źle użytkowane wzrasta ryzyko zatrucia przez „cichego zabójcę”, ponieważ jest niewidoczny, nie ma smaku ani zapachu.

Każdego roku z powodu zatrucia czadem umiera blisko sto osób, a kilka tysięcy ulega zatruciu. Statystyki są bezlitosne, dlatego zaleca się wszystkim zarządcom, właścicielom budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz jednorodzinnych przeprowadzanie corocznych kontroli instalacji gazowej, przewodów wentylacyjnych lub kominowych.

Skąd bierze się czad i dlaczego jest aż tak niebezpieczny?

Tlenek węgla powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, w tym paliw, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. W pokojowej temperaturze nie ma barwy ani zapachu. Posiada silne wartości toksyczne. Gromadzi się głównie w okolicach sufitu ponieważ tam ma nieco mniejszą gęstość od powietrza.

Toksyczne działanie tlenku węgla wynika z jego większego od tlenu (o prawie 250-300 razy) powinowactwa do hemoglobiny zawartej we krwi. Tworzy on połączenie zwane karboksyhemoglobiną, które jest trwalsze niż służąca do transportu tlenu z płuc do tkanek oksyhemoglobina (połączenie tlenu z hemoglobiną). Dochodzi więc do niedotlenienia tkanek, co w wielu przypadkach prowadzi do śmierci.

Aby uniknąć zaczadzenia wystarczy zakupić czujnik tlenku węgla i zamontować go w miejscu gdzie kotłownia (pomieszczenie gospodarcze) łączy się z częścią mieszkalną. Jeśli stężenie niebezpiecznych toksyn przekroczy dopuszczalne normy czujnik zareaguje i być może unikniemy zatrucia.

Jakie są główne przyczyny zaczadzenia?

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych.

Wadliwe działanie wspomnianych przewodów może wynikać z:

– ich nieszczelności,

– braku konserwacji, w tym czyszczenia,

– wad konstrukcyjnych,

– niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.

Kilka prostych rad jak pomóc osobie zatrutej tlenkiem węgla

W przypadku zatrucia pamiętajmy aby zapewnić stały dopływ powietrza. Osobę poszkodowaną należy wynieść w bezpieczne miejsce, które nie stanowi zagrożenia dla jej życia. Następnie należy niezwłocznie wezwać służby ratunkowe i podać jej tlen. Jeśli osoba zaczadzona nie oddycha, ma zatrzymaną serca należy rozpocząć reanimacje metodą usta – usta. Pamiętajmy, że nie należy wpadać w panikę.

Pamiętajmy! Od stosowania się od powyższych zależy nasze zdrowie i życie, dlatego wystarczy odrobina naszej przezorności!

Anna Jaskulska

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.