sobota, 23 listopada, 2024
Flesch Mazowsza

PODKOWA LEŚNA. Piknik historyczno-militarny

27 sierpnia w Podkowie Leśnej odbył się piknik historyczno-militarny, zorganizowany z okazji święta pułkowego 2 Pułku Ułanów Grochowskich, polskiej formacji kawaleryjskiej powstałej w 1917r. Pułk brał udział w walkach o granice Rzeczpospolitej podczas I wojny światowej, w czasie wojny polsko – bolszewickiej, w kampanii wrześniowej i w ramach Armii Krajowej w 1944 r.

Obecnie tradycje Pułku przypomina i podtrzymuje Stowarzyszenie Ułanów Grochowskich im. gen. Józefa Dwernickiego, zawiązane w 2003r. przez członków klubu jeździeckiego TKKF „Podkowa”. Celem stowarzyszenia jest historyczna rekonstrukcja wizerunku i wyszkolenia polskich kawalerzystów.

Niedzielny piknik poprzedzony został mszą w intencji kawalerzystów z 2 Pułku Ułanów Grochowskich w Kościele św. Krzysztofa. Następnie zrekonstruowany oddział konny, w pełnym umundurowaniu i uzbrojeniu, przemaszerował ulicami Podkowy do Stawiska.

Na terenie Muzeum im. Iwaszkiewiczów rozpoczęły się kolejno pokazy: konnej prezentacji kopii sztandaru pułkowego, którego oryginał po klęsce wrześniowej w 1939r. został wywieziony do Wielkiej Brytanii, następnie pokaz musztry kawaleryjskiej w szyku konnym oraz pokaz konny władania białą bronią: szablą i lancą.

Pokazom towarzyszył komentarz, prezentujący historię i tradycję Pułku (sięgającą czasów powstania listopadowego z 1831r.), wyjaśniający symbolikę barw mundurowych, znaczenie zmiany szyków konnych w terenie oraz mity związane z rodzajem broni używanej przez kawalerię.

Wyjątkowo efektownie i kolorowo prezentowała się kopia munduru kawalerzysty z czasów Królestwa Polskiego oraz kopia munduru galowego z okresu wojny polsko – bolszewickiej, wzorowanego na mundurach armii carskiej.

Po pokazach kawalerzystów przyszła kolej na pokaz jeździecki podkowiańskiego klubu TKKF. Dziewczęta z klubu zaprezentowały, podobnie jak kawalerzyści, umiejętność zmiany szyków konnych oraz skoków przez przeszkody. W dalszej części pikniku odbyły się przejazdy pojazdów militarnych: transportera opancerzonego tzw. tankietki i ciężarówki wojskowej.

Chętni mogli poćwiczyć jazdę konną pod okiem kawalerzystów, przejechać się pojazdem wojskowym lub bryczką, postrzelać z wiatrówki na strzelnicy. Ostatnim punktem programu był pokaz sokolniczy, podczas którego zaprezentowane zostały przeloty ptaków drapieżnych.

Tekst i foto:

Sylwia Pańków

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.