Dzięki porozumieniu władz Piastowa ze spółką Veolia Energia Warszawa dotyczącego rozbudowy sieci ciepłowniczej na terenie miasta i połączenia go ze stołecznym systemem ciepłowniczym możliwe będzie ograniczenie emisji w zachodniej części aglomeracji warszawskiej oraz zapewnienie jej mieszkańcom ciepła w korzystnych cenach.
Podpisane porozumienie określa zasady współpracy pomiędzy miastem a Veolią dotyczące udostępnienia oraz pozyskania praw do nieruchomości koniecznych dla budowy i rozmieszczenia elementów sieci ciepłowniczej na terenie Piastowa.
– Zawarcie porozumienia to kolejny krok w rozwoju warszawskiego systemu ciepłowniczego. Potrzeby aglomeracji warszawskiej wciąż rosną, co wymaga od nas dalszych inwestycji w jej rozbudowę – powiedział Jacky Lacombe, Prezes Zarządu, Veolia Energia Warszawa. – W ciągu kilku lat mieszkańcy Piastowa uzyskają również dostęp do ciepła z efektywnych elektrociepłowni Siekierki i Żerań należących do PGNiG TERMIKA. Oznacza to znaczące ograniczenie emisji szkodliwych gazów i pyłów w stolicy, a także stanowi odpowiedź na aktualne wyzwania w zakresie ograniczenia niskiej emisji. Realizacja projektu pozwoli też zagwarantować mieszkańcom Piastowa korzystne i stabilne ceny ciepła w dalszym horyzoncie czasowym – dodaje.
Projekt przyłączenia Pruszkowa i Piastowa do Warszawskiej Sieci Ciepłowniczej wpisuje się w politykę Miasta St. Warszawy w zakresie gospodarki niskoemisyjnej.
– Porozumienie z Veolią oraz wcześniejsze w sprawie rewitalizacji terenów zielonych podpisane z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej spowodują, że już wkrótce stan środowiska naturalnego w naszym mieście ulegnie znacznej poprawie. Takie właśnie działania zakłada przyjęty niedawno przez Radę Miejską plan ograniczenia niskiej emisji w Piastowie – mówi Grzegorz Szuplewski, Burmistrz Miasta Piastowa.
W ciągu najbliższych czterech lat odbiorcy ciepła w Piastowie i Pruszkowie zasilani będą głównie z warszawskich źródeł PGNiG TERMIKA. Do roku 2023 EC Pruszków ma zostać zlikwidowana. W wyniku tych zmian emisja tlenku siarki zmniejszy się pięciokrotnie, a emisja tlenków azotu czterokrotnie. Redukcja emisji pyłów w stosunku do roku 2015 ma być aż dwudziestokrotna! Bez wątpienia wszystko to pozytywnie wpłynie na życie mieszkańców Pruszkowa, Piastowa i Ursusa.
Oprac. (mg)
Comments are closed.