wtorek, 16 sierpnia, 2022
Flesch Mazowsza

To już 4 lata szkoleń terytorialsów

Dziesiątki pokonanych kilometrów marszem kondycyjnym, setki wystrzelonych pocisków, noce spędzone pod gołym niebem i ogromne pokłady przekazanej wiedzy… za nami cztery lata szkoleń rotacyjnych żołnierzy 61 Batalionu Lekkiej Piechoty z Grójca.

Szkolenia rotacyjne są podstawowym rodzajem szkoleń w jakich uczestniczą cyklicznie żołnierze WOT. Zgrupowania odbywają się raz w miesiącu i trwają dwa dni. Przepustką dla każdego ochotnika do rozpoczęcia tego cyklu szkoleniowego jest ukończenie z wynikiem pozytywnym szkolenia podstawowego (16 dni) lub wyrównawczego (8 dni).

Mamy swoje SRO  

Już od czterech lat 61 Batalion Lekkiej Piechoty przyjmuje w swe szeregi żołnierzy OT. Pierwsze szkolenie podstawowe rozpoczęło się w kwietniu 2018 roku, zaś po raz pierwszy na szkoleniu rotacyjnym żołnierze spotkali się w maju tego samego roku. Od tamtej pory systematycznie doskonalą i podnoszą swoje rzemiosło wojskowe.

Pierwotnie w szeregach grójeckiej jednostki służyli żołnierze z całego południowego Mazowsza. Z czasem, gdy powstały kolejne bataliony wchodzące w skład 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, terytorialność została podzielona, a w rejon odpowiedzialności 61 blp weszły powiaty: garwoliński, grójecki, otwocki, piaseczyński oraz dzielnice Warszawy – Wilanów, Ursynów, Mokotów. Od 2021 roku dodatkowo powiaty – grodziski, piaseczyński oraz żyrardowski.

Szkolimy się na własnym terenie 

Siłą i atutem żołnierzy WOT jest bardzo dobra znajomość terenu, który mają wspierać i bronić na wypadek wojny. To tereny, z których terytorialsi pochodzą, gdzie mieszkają i pracują, ale także to tu się regularnie szkolą. W minionych miesiącach wielokrotnie realizowano szkolenia poza terenami wojskowymi m.in. w gminach Grójec, Góra Kalwaria, Garwolin, Pilawa, Grodzisk Mazowiecki.

W obliczu zagrożenia zewnętrznego może to być element, który da siłom własnym przewagę i element zaskoczenia potencjalnego przeciwnika. Stąd tak ważne są ćwiczenia w stałym rejonie odpowiedzialności.

Rozwijamy się!

Wielu żołnierzy 61 blp rozwinęło swoje kompetencje, a nawet kariery w strukturach Wojska Polskiego. W 2021 roku aż 9 żołnierzy OT ukończyło kurs oficerski z pozytywnym wynikiem, kolejnych kilkudziesięciu otrzymało stopnie podoficerskie. W ubiegłych latach, w ramach podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych, żołnierze brali udział w licznych kursach i szkoleniach. Ukończyli m. in. kursy: sternika motorowodnego, płetwonurka, operatora sprzętu inżynieryjnego, obsługi łodzi saperskich, kwalifikowanej pierwszej pomocy, działań niekonwencjonalnych, obsługi broni – jawelin, moździerza, karabinu maszynowego oraz kursy szkoleniowo – metodyczne prowadzone przez byłych żołnierzy wojsk specjalnych na przyszłych instruktorów.

Marlena Rosłaniec
6 MAZOWIECKA BRYGADA
OBRONY TERYTORIALNEJ

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.