niedziela, 26 czerwca, 2022
Flesch Mazowsza

Mazowsze pomaga uchodźcom

Władze Mazowsza aktywnie angażują się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Do tej pory przeznaczono na ten cel 2 mln zł gwarantując m.in. ciepłe posiłki. W tej chwili do Ukrainy trafi kolejna pomoc w postaci dwóch karetek medycznych. Jedna z nich trafi do obwodu lwowskiego, a druga do Caritas Diecezji Samborsko-Drohobyczskiej.

Marszałek województwa, Adam Struzik informuje, że to kolejny krok, aby pomóc naszym sąsiadom z Ukrainy:

–Z dzisiejszymi ambulansami będzie to osiem karetek, które udało się do tej pory przekazać naszym sąsiadom, mierzącym się z tak dramatyczną sytuacją. Warto podkreślić, że karetki na granicę jadą wypełnione po brzegi i to zarówno w sprzęt medyczny czy leki ale też inne niezbędne rzeczy, które mogą się przydać, np. koce czy środki higieniczne – powiedział.

Pojazdy, które trafią do Ukrainy są w pełni sprawnymi ambulansami z 2014 r. Mogą przewozić sześcioro osób – pięcioro w pozycji stojącej oraz jedno miejsce leżące. Jadą z pełnym wyposażeniem, znajduje się w nich: defibrylator Zoll E-Series, respirator transportowy, butle tlenowe, nosze z transporterem, deska i szyny ortopedyczne i krzesełko kardiologiczne, a także torba ratownicza oraz zestawy opatrunków, leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Dodatkową pomoc stanowią ciepłe posiłki wydawane dla uchodźców z Ukrainy.

–Mazowieckie podmioty ekonomii społecznej przygotowywały posiłki dla służb ratunkowych. Dziś większość z nich i tak bardzo angażuje się w pomoc osobom z Ukrainy. Chcemy to wzmocnić. Dlatego zdecydowaliśmy o przekazaniu 2 mln zł na takie działania. Pozwoli to w bezpieczny sposób zapewnić posiłki potrzebującym, ale będzie też docenieniem miejsc, które bardziej niż na zysk nastawione są na reintegrację społeczną i zawodową osób będących w trudnych sytuacjach życiowych, również uchodźców – podkreśla Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa mazowieckiego.

Posiłki będą przygotowały podmioty do tego upoważnione: spółdzielnie socjalne, zakłady aktywności zawodowej, centra integracji społecznej, fundacje prowadzące bary, restauracje lub w innej formie zajmujące się wydawaniem posiłków.

Obecnie, z danych wynika, że wskutek wojny w Ukrainie, do Polski przyjechało ponad 2 mln osób. Nie jest jasne, ile osób znajduje się na terenie Mazowsza, jednak region wokół stolicy jest najmocniej narażony na napływ uchodźców. Nie wiadomo, ile osób pozostanie tutaj na dłużej.

(ak), Fot.: Pixabay

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.