Polskie Koleje Państwowe S.A. podpisały umowę i przekazały plac budowy wykonawcy prac modernizacyjnych na dworcu kolejowym w Milanówku. Po zakończeniu przebudowy podróżni będą mogli korzystać z bardziej komfortowego, bezpiecznego i funkcjonalnego dworca.
Dzięki inwestycji PKP S.A. realizowanej w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko obecny budynek dworca w Milanówku zyska zupełnie nowy wygląd. Nową część, którą zaplanowano od strony frontowej, charakteryzować będzie przeszklona ściana wykończona białą attyką z artystycznym wzorem, nawiązującym również do wykończenia sufitów wewnątrz obiektu. Pojawią się na niej również zegar oraz podświetlany napis „dworzec kolejowy”. Reszta elewacji zostanie poddana renowacji i wykończeniu białym tynkiem. Od strony peronów postanowiono zachować również historyczny, geometryczny detal. W budynku planuje się wstawienie również nowych okien i drzwi. Całość uzyskanego w ten sposób efektu wizualnego zostanie podkreślona przez nową iluminację.
Nowa poczekalnia
W ramach przebudowy zaplanowano zmianę aranżacji powierzchni wewnątrz dworca. W pobliżu holu, pełniącego funkcję przestrzeni do obsługi podróżnych, znajdą się toalety oraz pomieszczenie kasy biletowej. Natomiast w nowej, dobudowanej części dworca o powierzchni nieco ponad 35 m2, zaprojektowano niewielką poczekalnię dla podróżnych z przeszkloną fasadą. Wydzielono z niej za pomocą rolety niewielką przestrzeń na wynajem. W zaaranżowanej w nowy sposób przestrzeni obsługi podróżnych pojawią się ergonomiczne ławki, gabloty z rozkładem jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowoczesny system informacji głosowej. Planowany jest również montaż sieci Wi-Fi.
– Rozpoczęcie przebudowy dworca w Milanówku to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy powiatu grodziskiego zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że nowoczesny i proekologiczny budynek dworca stanie się ważnym centrum społeczności lokalnej i ułatwi pasażerom podróżowanie koleją do Warszawy. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. prawie 2 mld złotych na modernizację blisko 200 dworców – podkreśla Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
Modernizacja z unijne pieniądze
– Największe inwestycje kolejowe realizowane w kraju wspierane są przez Fundusze Europejskie m.in. z Programu Infrastruktura i Środowisko. Dzięki temu jakość i szeroko rozumiana dostępność transportu kolejowego stale się zwiększa, przyciągając tym samym nowych użytkowników kolei. Równolegle wspieramy mniejsze inwestycje – realizowane lokalnie, tak jak modernizacja dworca w Milanówku, który ma znaczenie dla aglomeracji warszawskiej. Poprawa jego funkcjonalności m.in. poprzez dostosowanie budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami przyczyni się do niwelowania różnic w dostępie do transportu kolejowego, jakie występują w regionie mazowieckim – mówi Waldemar Buda, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.
– Przebudowa dworca w Milanówka to kolejna inwestycja, która zaczynamy w województwie mazowieckim w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Choć to niewielki dworzec, bo posiada łącznie niespełna 190 m kw. powierzchni, to jego modernizacja jest niezwykle istotna w kontekście obsługi licznych podróżnych korzystających z kolei w aglomeracji warszawskiej. Dzięki inwestycji PKP S.A. ten pochodzący z lat 50. XX wieku obiekt nie tylko zachowa swoją wartość historyczną, ale też stanie się nowoczesny i przyjazny środowisku – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.
Usprawnienia nie tylko dla niepełnosprawnych
W ramach inwestycji dworzec w Milanówku zostanie przystosowany do obsługi osób z niepełnosprawnościami. Z szeregu usprawnień warto wspomnieć m.in. o ścieżkach prowadzących, mapach dotykowych, oznaczeniach w alfabecie Braille’a dla osób niewidomych i niedowidzących oraz toaletach dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.
Na dworcu po przebudowie będzie również bezpieczniej. Planowane jest wykonanie nowych instalacji w budynku oraz montaż nowoczesnych systemów, takich jak monitoring, kontrola dostępu czy system sygnalizacji włamania i napadu. Za optymalizację zużycia energii elektrycznej, cieplnej i wody na dworcu będzie odpowiadał system BMS (Building Management System), sterujący pracą wszystkich instalacji i urządzeń na dworcu.
Dzięki inwestycji zmieni się również otoczenie budynku. W sąsiedztwie dworca zostanie ułożona nowa nawierzchnia, uporządkowane zostaną tereny zielone oraz pojawią się nowe, ozdobne nasadzenia. Poza tym przewidywana jest instalacja nowych elementów małej architektury, takich jak stojaki rowerowe, ławki, kosze czy oświetlenie.
Łączny koszt inwestycji to prawie 4,7 mln złotych brutto. Planowany termin jej zakończenia to jesień 2022 roku. Wykonawcą prac budowlanych jest Woj-Art. Sp. z o.o. ze Skierniewic, natomiast projekt przebudowy dworca opracowała AMT Sp. z o.o. z Bydgoszczy.
Michał Stilger
rzecznik prasowy
Polskie Koleje Państwowe S.A.
Fot. PKP S.A
Comments are closed.