Spis powszechny ruszył 1 kwietnia i potrwa do końca września. Jest to obowiązek każdego obywatela. Każdy musi dokonać go osobiście dokonując tzw. samospisu lub za pośrednictwem rachmistrza spisowego. Zgodnie z przepisami należy podać dane, o które pyta nas GUS. Za podanie fałszywych informacji grozi nawet kara więzienia.
Dane zostają kompletowane przez Główny Urząd Statystyczny w celu sporządzenia koniecznych zestawień i raportów. Dowiemy się między innymi dzięki temu czy Polska wciąż liczy 38 mln obywateli.
GUS zapyta o podstawowe dane personalne, stan cywilny czy adres zamieszkania. Urząd interesuje również nasz zawód czy wyznanie religijne. Przy niektórych pytaniach nie będziemy musieli udzielać odpowiedzi.
Dokonanie spisu powszechnego jest obowiązkowe. Za niezastosowanie się do przepisów grozi nam kara – grzywna wynosząca 5 tys. złotych. W przypadku podania danych niezgodnych z prawdą, konsekwencje mogą sięgać nawet pozbawienia wolności.
Ci z nas, którzy chcą wypełnić obywatelski obowiązek szybko, mogą zrobić to drogą elektroniczną. Wystarczy zalogować się na stronie spis.gov.pl. Tam znajdziemy formularz, który należy wypełnić. Osoby, które nie wykonają obowiązku on-line, zostaną przepytani przez rachmistrza spisowego.
(ak), Fot.: Pixabay
Comments are closed.