czwartek, 6 maja, 2021
Flesch Mazowsza

Polała się żołnierska krew!

Kolejne 35 litrów krwi oraz 6 litrów osocza zasiliło zapasy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu. Żołnierze i pracownicy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w ramach projektu „Krwiobieg Terytorialsa 2021” po raz drugi w tym roku zorganizowali akcję honorowego oddawania krwi.

Od chwili powstania 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej żołnierze-ochotnicy oraz pracownicy 6 MBOT regularnie oddają krew. Tylko od początku pandemii społeczność „6 Mazowieckiej” oddała ponad 240 litrów tego drogocennego leku.

Ratowanie życia i zdrowia Polaków

W styczniu ruszyła kolejna edycja długofalowego projektu „Krwiobieg Terytorialsa 2021”, którego celem jest ratowanie życia i zdrowia Polaków poprzez aktywne zaangażowanie w ideę krwiodawstwa, a także promocję tej szczytnej inicjatywy poza szeregami WOT.

Żołnierze z 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej aktywnie zaangażowali się w ten projekt. W piątek, 12 lutego w RCKiK odbyła się druga w tym roku akcja honorowego krwiodawstwa. W radomskim „Krwiodawstwie” stawiło się 120 żołnierzy z batalionów z Radomia, Grójca, Płocka i Pomiechówka. W sumie udało się zebrać ok 35 litrów krwi oraz 6 litrów osocza.

Krwiodawstwo jest przygodą

Po raz kolejny na apel Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa odpowiedział kpr. Łukasz Lasocki – żołnierz 61 batalionu lekkiej piechoty w Grójcu.

– Krwiodawstwo jest przygodą, tym piękniejszą, że wiąże się z ratowaniem życia i zdrowie innych ludzi. Zachęcajmy naszych znajomych by rozpoczęli przygodę z oddawaniem krwi – przyznaje kapral.

Termin organizowanej zbiórki nie jest przypadkowy. Odbyła się ona w przededniu obchodzonego 14 lutego święta Armii Krajowej oraz Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

– W związku z tym, że w dobie pandemii nie organizujemy dużych uroczystości, to dziś spotykamy się w

Najcenniejszy lek

W 6 MBOT utrzymywana jest również zdolność stałej gotowości terytorialsów do zw. „alarmowego oddania krwi”, która jest ważnym aspektem całego projektu. Żołnierze w razie nagłej konieczności, są – jak mówi motto Wojsk Obrony Terytorialnej – zawsze gotowi do zaoferowania pomocy potrzebującym poprzez oddanie krwi.

– Honorowi dawcy krwi stanowią wzór godny naśladowania. Ilekroć oddają krew, dają drugiej osobie najcenniejszy lek, którego nie da się wyprodukować ani pozyskać w inny sposób niż oddając część siebie. Nasi żołnierze traktują krwiodawstwo jako swój obowiązek wobec Ojczyzny i swojej lokalnej społeczności. Dziś po raz kolejny udowodnili, że można na nich polegać– dodaje płk Witold Bubak.

Stacje krwiodawstwa stale borykają się z brakami krwi, jednak czas pandemii jeszcze mocniej ograniczył zapasy RCKiK.

– Tego typu akcje po pierwsze pomagają uzupełnić braki krwi w naszych zapasach, ale również promują ideę krwiodawstwa. Ludzie często nie zdają sobie sprawy z tego, że krwi stale brakuje. Niektórzy boją się przychodzić do stacji krwiodawstwa w związku z trwającą pandemią, jednak wszystko odbywa się zgodnie z zachowaniem reżimu sanitarnego. Każdemu, kto wchodzi do stacji mierzymy temperaturę, każdy jest zobowiązany do wypełnienia dodatkowej ankiety. Rozstawione są również pojemniki z płynem do dezynfekcji. Słowem, w stacji jest bezpiecznie i oczywiście zachęcamy wszystkich do brania przykładu z żołnierzy – mówi Krzysztof Matla z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu.

Ochotnicy mile widziani

Jak zapewniają terytorialsi, to nieostatnia zbiórka w tym roku. Warto dodać, że w szeregach 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej znajduje się ponad 700 żołnierzy i pracowników, którzy krew oddają regularnie.

Trwa nabór ochotników, którzy chcą zasilić szeregi 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jeśli chcesz dołączyć do terytorialsów, zgłoś się do Wojskowej Komendy Uzupełnień lub skontaktuj się z rekruterem WOT 6 MBOT: nr tel. 534 761 415, email. diana.przepiorka@wot.ron.mil.pl lub tel. 509 352 273, email. malgorz.brzostowska@wot.ron.mil.pl.

Marlena Rosłaniec 
Zespół Prasowy
6 MAZOWIECKA BRYGADA
OBRONY TERYTORIALNEJ

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.