wtorek, 16 kwietnia, 2024
Flesch Mazowsza

Dobry start w przyszłość

Nowy ranking „Miejsca przyjazne edukacji” realizowany przez samorządowy portal „Wspólnota” już gotowy. Na pierwszej pozycji uplasowała się Podkowa Leśna. Równie wysoko znalazł się Milanówek. A gdzie lokują się pozostałe samorządy naszego regionu?

„Miejsca przyjazne edukacji” to zestawienie, które wskazuje samorządy, gdzie edukacja jest na najwyższym poziomie oraz, gdzie samorząd lokalny stara się, aby uczniowie mieli zagwarantowaną wysoką jakość kształcenia od najmłodszych lat. Twórcy rankingu przekonują, że dobry start w przyszłość oraz rozwinięta oświata są czynnikami determinującymi rozwój na rynku pracy oraz w sferze gospodarczej i ekonomicznej tak w skali regionu jak i całego kraju.

Pozycja w zestawieniu jest rezultatem oceny poszczególnych samorządów w trzech kategoriach. Pierwszym jest dostępność edukacji przedszkolnej oraz weryfikacja wyników uczniów przystępujących do egzaminów zewnętrznych kończących szkołę podstawową oraz dawne gimnazjum. Drugi wskaźnik jest określany mianem „nierówności”. Jest to porównanie wyników uczniów z samorządu względem innych pod kątem egzaminów zewnętrznych. Wyżej jest ta gmina, gdzie owe nierówności są niższe, a wyniki względnie zbliżone do siebie. Trzecim kryterium jest postęp obrazujący stopień przyrostu wiedzy uczniów po ukończeniu określonej szkoły.

Podkowa Leśna okazała się bezkonkurencyjnie najbardziej przyjazna edukacji, dzięki czemu powtórzyła sukces z 2017 roku. Na 28. miejscu autorzy ranking sklasyfikowali Milanówek. Znacznie niżej znalazły się pozostałe gminy. Jaktorów – na 489. miejscu; Grodzisk – na 592. pozycji, Żabia Wola – na 1237. lokacie i Baranów na 1739. miejscu.

Aneta Czarnecka
Fot.: Urząd Miejski w Podkowie Leśnej

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.